| aria1996 a întrebat:

am inceput sa consum produse herbalife. Acum 2 luniam incercat timp de vreo 5 zile si ma durea stomacul, aveam ameteli...dar eu in mod normal daca ma apucam de o dieta stricta la fel pățeam aveam amețeli... sincer cate kg a-și putea slabi într-o lună cu ele dacă fac și sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Fa-ti o strategie bazata pe cantitati mai moderate dar nu exagerat de reduse de mincare (variata, dar tinind seama de puterea nutritiva a fiecarei grupe: grasimi 9, alcool 7, zaharuri si amidon 4-5, legume-fructe 2-3; citez din memorie) plus miscare cit poti de mult si plus schimbari de comportament (de ex daca esti sedentara sau pofticioasa).
Exact cum s-a scris aici, acele prafuri sunt porcarii.
Poti slabi probabil cam 0.5 care pe saptamana in conditii de siguranta. Nu trebuie sa te grabesti.
Dupa ce pierzi greutate (prin postire) corpul isi adapteaza metabolismul bazal incepind sa consume mai putin la "mersul in gol". Deci tu tragi sa slabesti, el trage sa consume mai putine calorii.
Din pacate rezolvarea acestei probleme a mentinerii greutatii e de 4-5 premii Nobel. Unii ca cei de la Herbalife din cate stiu nu au primit niciun premiu.
Succes!
Dupa slabire trebuie sa fii deja pregatita sa-ti mentii greutatea (tot cu cele de mai sus).

9 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Trebuie sa mananci echilibrat! daca le consumi! nu te abati aiurea de la mancare! in sensul sa nu mananci mult! ci sa mananci putin! putin si des! sau rar! cum vrei tu! doar asa ai rezultate! sigur ca conteaza si consultantul pe care il ai! ca ala te ghideaza sa realizezi ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa te opresti din a consuma porcariile alea la propriu, sunt cele mai... naspa din cate am putut observa.
Te rog, pentru binele tau opreste-te, spitalul are nevoie de batrani bolnavi, nu de adolescente!
Nu-s bune de nimic acele produse, si de fapt toate produsele de slabit in general sunt de rahat, numai prostii baga in ele, iti deregleaza flora intestinala intr-un hal fara de hal, vei regreta amarnic cand nu vei mai putea manca anumite produse!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am spus si eu, au fost amendati cu o suna uriasa plus marfa retrasa, dar oamenii inca consuma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Chiar daca dadeai raspunsul acesta, eu tot il scriam, asa ca. nu vad de ce imi dai reply la raspuns.
O seara buna!

| DovleacTurbat a răspuns:

Nuu, ai inteles gresit happy. Au mai fost persoane pe aici care consumau si le-am atras atentia in legatura cu aceste "suplimente" la fel cum ai facut si tu aici. Pe scurt am fost de acord cu tine.

| Goddess23 a răspuns:

Numarul de kilograme difera de la persoana la persoana. Daca ai mai tinut diete stricte sau chiar in general diete dar restrictionand in mare parte numarul de calorii si nu ai facut sport regulat atunci posibil sa ai un metabolism mai lent datorita restrictiilor alimentare, poate reusesti undeva la 5 kg dar se poate mai putin sau mai mult desi daca e mai mult nu e sanatos. Daca acum ai un numar de kilograme mai mare decat normal(20-30 kg mai mult) slabesti mai repede daca ai mai putin de 15 kg in plus atunci vei slabi ceva mai greu.

| aria1996 explică (pentru Goddess23):

Cred ca am cam 10 kg in plus...

| JesseH a răspuns:

Provocare: renunță la masa de seara, mănâncă 2 mese pe zi (nimic între ele, nimic după). Dar luptă pentru fiecare zi în așa fel încât să poți spune: de 3 zile mănânc de 2 ori pe zi,..., de 10 zile mănânc de 2 ori pe zi.

Am încercat lucrul ăsta și a mers. Nu pentru că am voință mai puternică decât alții. Ci tocmai pentru că mi-am dat seama cât sunt de slab la capitolul ăsta: am luptat pentru fiecare zi. Și o să vezi ce greu e până îi convingi pe toți din jurul tău că ăsta e noul tău program.

De fapt n-o să-i convingi. La mine și după luni de zile veneau ai mei și mă ispiteau: hai mănâncă și tu. Numai de data asta. Dar am știut că dacă-mi stric recordul pic de unde am venit.

Și am și picat de vreo 2 ori. Dar la final mi-a ieșit. După un an și 3 luni a trebuit să mă opresc pentru că toată lumea zicea că-s prea slab. Băi, tu ești bolnav. Am început să mă tem și eu, deși mă simțeam excelent. M-am întors la 3 mese pe zi și funcționează și invers, deja am pus ceva kg, dar sunt în grafic.

Beneficiile în cazul meu au fost:
- am devenit mai ambițios un pic. Știu că dacă-mi propun ceva serios, nu-s mai slab decât alți oameni - pot să reușesc.
- o să-ți fie foame mereu, dar dimineața o să ai chef să mănânci bine - ceea ce e un obicei sănătos
-dar te obișnuiești cu foamea, e ca un prieten cu care petreci timp în fiecare seară
- și chiar am avut mai mult timp liber (după ora 14 eram liber de gândul mâncării)
- mai mult timp între mese înseamnă că și stomacul mai ia pauze, ceea ce chiar e excelent
- te simți din ce în ce mai ușor, nu mai ai povara aia că e tot timpul ceva în stomac
- scazi încet în greutate, ai timp să te obișnuiești cu noul corp (și chiar e nou) și au timp și cei din jur să se obișnuiască cu tine

Când ți-e foame, bea. În felul ăsta mi-am permis să trișez: suc de fructe oricând.

La un moment dat ai impresia că nu merge, că stagnezi, că te întorci... dar mi-am ținut un grafic detaliat cu masa corporală, pe zile. După 2-3 săptămâni prinde contur și o să simți bucuria că a meritat și că merită continuat cu fiecare zi. Chiar dacă cei din jur nu mi-au zis nimic câteva luni de zile și era ciudat: mă așteptam să zică - arăți mai bine, zi-ne și nouă, ce faci? graficul te încurajează mereu. E o luptă a minții, de a nu lăsa stomacul să hotărască în locul tău. Dar merită.

Da, e funny, că la final se trezesc toți: ce-i cu tine? Ești bolnav? happy Dar vin și încurajări de genul: mergi să-ți cumperi o haină și vânzătoarea (care nu te știe) caută pe-acolo și vorbește cu colega ei: pentru oameni slabi merge modelul ăsta. Și tu te gândești: haha, cum eram anul trecut pe vremea asta.

La mine a fost ceva de genul:
- 1 an și 3 luni (continuu, fără excepții - doar când am mers la câte-o nuntă: am preferat să renunț la masa de dimineață sau amiază ca să nu fiu ciudat)
- de la 102 am ajuns la 75 (sub 75 aș fi fost subnutrit... laughing... dar de la un moment dat devii fanatic cu asta și chiar vrei să știi că ai biruit)

Cred că merge și un pic mai puțin strict. Adică: nu e o nenorocire dacă într-o seară mănânci. Dar m-am temut că aș conduce prea aproape de prăpastie... și n-am vrut să pic iar acolo. happy Dacă ai ceva voință mai puternică probabil că n-ai nevoie să te motivezi cu gândul: de 96 de zile n-am mâncat seara și nimic între mese.

Nu-s mai puternic nici acum... Dar cred că o să reiau curând exercițiul ăsta. Acum sunt la 86.6 kg și cred că am lămurit că nu-i boală. big grin (Am 1.92 cm... Cred că în jur de 85 mă simt excelent.)

Dacă ai chef pornim împreună. happy Cu colegi de „suferință" cred că e mai funny.

loseit.com m-a ajutat să am un grafic fain.

| aria1996 explică (pentru JesseH):

Pfff acum cat timp nu lucrez a-și putea manca de 2 ori pe zi pentru ca imi place sa dorm dar in rest nu cred sunt mancacioasa nu in exces dar imi place...eu m-am de la dulciuri, migdale, alune si stat mult am fost 5 luni pe tir cu iubitul meu si stateam si mancam...in rest nu exagerez. De exemplu de cand am venit in tara de aproape 3 luni am dat jos in jur de 4 kg fara dieta doar mancand mai putin si sincer nici miscare nu am facut ca sa dau mai repede jos