| anonim_4396 a întrebat:

Am mai multe probleme de sanatate ( sau poate fi doar una ) si foarte multe simptome, si vreau sa vi le spun pe toate...in primul rand vreau sa spun ca sunt si un pic ipohondru.
Am multe chestii care ma deranjeaza. de exemplu, acum cateva zile am fost constipat, nu am reusit sa fac scaun ( mai mereu sunt constipat) si dupa ce am venit de la wc, am simtit o durere de cap mare si o ameteala la fel de mare. dupa am avut diaree 5 minute incontinuu ( si nu mi s-a intamplat doar o data chestia asta) Mereu simt mancarimi in anus sau in jurul lui ( de multe ori intepaturi ) pe fese am numai chestii albe, rosii care ma mananca si alea ( tin o igiena curata)si acum de exemplu, simt o durere foarte mare de cap, parca imi plesneste capul. nu cred ca la 15 ani ar trebui sa am durerile astea ( si mi se intampla des) si de ipohondru ce sunt ma gandesc la cancer de colon sau tumora pe creier sau altceva :/ de cand eram mic, cand aveam "treaba mare " niciodata nu ma duceam, ma abtineam si dupa cateva zile eram constipat. si de mic sunt sensibil la stomac. tot cand eram mic, imi curgea sange in olita iar doctorul i-a spus lui maicamea ca m-am iritat. si tot asa, si de mic sunt sensibil la stomac ( cand mananc ceva care nu imi convine imediat am ameteli si voma )si ma gandesc la tot felul de boli grave..sunt si foarte stresat, cand incerc sa ma pieptan in oglinda ( am parul cret ) ma doare si mor de nervi. si incepe sa ma manance toata pielea. mai ales picioarele. simt niste furnicaturi asa. Va rog ajuta-ti-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| christall a răspuns:

1. Ca sa nu mai fi constipat, bea lichide. Incepe cand te trezesti cu o cana de apa pe stomacul gol. Pe zi trebuie sa bei 2l de lichide.
2. Daca ametesti, ia un complex de minerale si vitamine si vezi cum te simti. Nu strica!
3. Pentru durerile de cap si ameteli iti recomand si o vizita la oftalmolog pentru ochelari sau la un neurolog sa faci un rmn, daca o sa te simti tu ca trebuie investigate mai mult.
4. Pentru stomac mergi la un gastroenterolog ca acum exista remedii moderne pentru orice sensibilitate.
5. Parul te doare poate pentru ca il tii intr-o parte si apoi il piepteni in cealalta sau il tii acoperit. Asa patim si noi fetele, mai ales cand il desfacem din coada si il pieptanam. E normal. Faptul ca ai furnicaturi e o stare de anxietate pe care o ai pentru ca nu iti place, te streseaza. Dar e normal.
Pentru toate starile astea iti recomand sa incerci sa iti iei mintea de la ele, sa iesi cu prietenii in oras, sa te distrezi ca esti tanar, gaseste-ti ocupatii si fixeaza-ti in minte: nu ai nimic!