| TeoTudor a întrebat:

am mai postat odata aceasta intrebare insa problema mea s-a agravat. Acum 2 zile am fost la piscina si nu mi-am dat cu nicio crema/ lotiune / spray, si am stat destul de mult in soare... de la ora 12 pana la 4. Mi-am ars pielea pe tot pieptul clavicula si tot spatele, si acum o ora au inceput niste mancarimi de nu le mai suport nu mai rezist imi vine sa ma urc pe pereti. Ma dau cu o crema de la avon a mamei mele insa nu prea are niciun efect, simt ca mor. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai avut ocazia sa simti pe propria ta piele ce inseamna cand nu faci lucrurile cum trebuie.
Acum stai la umbra, in apa, sa se raceasca pielea. Zilele urmatoare fereste-te de soare direct pe zonele arse.

N-ai fi avut asemenea problema daca te expuneai treptat la soare, 5-10 minute prma zi dimineata (inainte de ora 10), iar zilele urmatoare marind durata tot cate 5-10 minute.

Mancarimea pielii este din cauza ca ai facut abuz de soare, fara antrenamentul anterior al pielii.
Urmeaza exfolierea, "pielea cruda" si alte "placeri"...

| NameInUse a răspuns:

Te dai cu smantana laughing

| TroubleInParadise a răspuns:

Am avut si eu problema asta, in o zi am fost la plaja si am stat de pe la vreo 12:00 la 17, 18:00 numai in apa si apoi a doua zi am fost din nou in acelasi loc si am stat la fel.A 3-a zi maica-mea m-a dat cu iaurt si dupa vreo 2 zile m-a dat cu ulei de bebelusi si cam in o saptamana mi-a trecut.(tin sa mentionez ca ma bronzez foarte repede si m-am ars de pielea mea era tare, gen solida)

Noroc!

| Moldoveanu15 a răspuns:

Iaurt laughing Astepti si te protejezi ce vrei sa faci?