| anonim_4396 a întrebat:

happy
Am nevoie de parerea voastra!
Cred ca sunt bulimica. Am citit cate ceva despre aceasta "boala" si unele semne sunt prezente si la mine.
Sunt obsedata sa slabesc, am folosit chiar si ceai pentru slabit, mananc numai fructe si legume, iar atunci cand mananc o mancare "normala" imi pierd controlul si mananc aproape fara oprire. Apoi, ma simt atat de vinovata, incat as vrea sa vomit ce-am mancat, dar "norocul" meu ca imi este frica sa vomit, asa ca nu ma fortez. Beau multa apa, incerc sa fac mult sport, desi il urasc, fac tot felul' de chestii doar ca sa slabesc. Citesc tot felul de chestii despre slabire, tin diete (uneori, cam drastice: doar fructe toata ziua). Atunci cand mananc, de exemplu, carne, am impresia ca deja m-am si ingrasat. straight face Si cu greu pot sa ma abtin.
Ma simt atat de bine cand nu mananc deloc.Cu toate ca am in jur de 48-50 kg (17 ani, 155).
In ultimul timp, sunt foarte irascibila, ma enervez repede, ma simt stresata, vreau sa fiu singura, sunt obosita, cateodata am si insomnii etc.
Credeti ca sunt bulimica? :-s Mamei nu prea stiu cum sa ii spun, nu avem o relatie prea buna si as prefera sa nu afle...sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)

2 răspunsuri:
| Erzaa a răspuns:

Ce ar trebui sa faci este sa te duci la un psiholog. El te ajuta sa treci peste toata chestia asta cu slabitul. la 17 ani cu 48-50 kg este bine, si eu am 17 ani si am 55 gk si ma simt excelent, nu sunt grasa si nici slaba, la asta ar trebui sa te gandesti si tu. Ar trebui sa vorbesti si cu mama ta, asta o sa te ajute, chiar daca nu te intelegi bine cu ea.

Si nu exista mancare normala, daca vrei sa te menti in forma incerca un stil de viata sanatos, manacand numai lucruri sanatosase, facand si sport. Si cu timpu o sa reusesti sa fi cum vrei tu, dar asta nu o sa se intample in doua zile, ci in luni, ani.

Si cu bulimia nu cred ca ai probleme, daca ai mananca mult si ai vomita plus celelalte chesti de care te invinovatesti atunci ai avea bulimie.

Sper ca te-am ajutat. Bafta! happy

| Violeta_Violeta_1995 a răspuns:

Nu esti bulimica, ai proportii perfecte, si nu trebuie sa te gandesti mereu sa slabesti.Eu nu fac nimic, adica trebuie sa slabesc, dar nu ma abtin de la mancare, beau 2 sticle de cola pe zi la 2, 5 l si nu mi se prea face foame, dar nici nu bag ca sparta in mine.O vecina m-a sfatuit sa ma gandesc ca am slabit, sa nu ma mai gandesc ca sunt grasa, si asta m-a ajutat foarte mult. Sper sa te ajute raspunsul meu:*