| MarioStrepede125 a întrebat:

am nevoie mare de ajutor!
Am varsta de 17 ani si astazi trebuie sa ma duc la Craiova sa fac un film la dinti pentru ca am o masea in stanga care trebuie scoasa si 2 dinti in fata putin cariati. Aseara pe la ora 11 cand am venit acasa a inceput sa ma doara maseaua din stanga de sus prima nu stiu ce sa intampla dar imi vine sa plang, am luat 2 pastile de durere si nu m-a lasat deloc 0%, gen ma doare 10 secunde, ma lasa 2 secunde ma doare 10 secunde, ma lasa 2 si daca ma ridic sau nu stiu merg ma pun pe o parte ma doare de mor, numai cand stau aplecat putin in jos ma lasa, ajutor nu am dormit toata noaptea.
Ps: saptamana care vine Marti sunt programat la dentist, vreau sa imi spuneti daca e ceva grav
Dau funda plss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Toți oamenii au avut dureri de dinți. În mod normal la dentist se merge regulat din 6 în 6 luni indiferent dacă suntem sănătoși sau cu dureri de dinți.
Tu trebuie să mergi la farmacie chiar acum și să iei un Nurofen sau altă pastila pentru dureri.
Trebuie să eviți să mănânci în partea cu durerea și să eviți alimentele și băuturile prea reci sau prea fierbinți.
Eu când am fost la stomatologie mi-a făcut și radiografia și mi-a făcut un detartraj tot în aceeași zi. Tu trebuie să te duci mai repede; vorbești cu dentistul și spune-i că a început să te doară și că nu poți să stai așa până marți.
Tu te poți duce la alt dentist.

3 răspunsuri:
| Mmn a răspuns:

Ketonal forte, tador pentru dureri. Cel mai bine e sa mergi mai repede la dentist daca nu cedeaza durerea.

| MarioStrepede125 explică (pentru Mmn):

Va multumesc pentru raspuns, dar insfarsit m-a lasat si mai este 1 zi pana la dentist sa imi scoata nervu, sanatate

| Mmn a răspuns:

Nu e grav, doar ca ai infectie la ea si din cauza asta si durerile. Trebuie scoasa maseaua si infectia si o sa fie bine dupa.