| sebypetrescu921 a întrebat:

Am niste nelamuriri in legatura cu cateva lucruri.
am efectuat testul rapid la locul de munca,si am fost pozitiv cu coronavirus,cei de la locul de munca m-au pus sa merg sa fac testul PCR,am facut si treaba asta,acum astept rezultatul testului.
Intrebarea mea este. daca testul iese pozitiv, ce se intampla dupa aceea? Cine se va ocupa de carantinare...sau de concediul medical sau chestiile astea? Tin sa mentionez ca sunt asimptomatic si nu prezint sub niciun fel vreo simptoma care sa necesite internarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Vei sta acasa la tine in izolare.
Daca esti singur, va trebui sa gasesti pe cineva care sa te ajute sa-ti aduca mancare pana la usa.
Medicul de familie da concediul medical. Dar sa-l anunti din prima zi. Am vazut cazuri in care nu s-au dat pentru ca au anuntat tarziu. Trebuie sa anunti si DSP-ul. Telefonic. Fii fericit ca nu ai simptome si nu suferi! Sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca testul va iesii pozitiv vei sta in carantină 14 zile, concediul medical ti l va da medicul tau de familie i ei legatura telefonic cu el si poate ti l trimite online sau va trebuii sa mearga un alt membru din familia ta cu buletinul tau si cardul de sanatate la medicul de familie si sa i ti i-a concediu medical, dar probabil cu acel concediu trebuie sa il trimiti sefului tau ca el sa te plăteasca, nu stiu cum este procedura, tu intreaba l pe medicul de familie ce trebuie sa faci ca sa obtii concediul medical si el o sa i sti zica tot ce ai de facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu te ocupi de carantina, stai inchis in casa 14 zile.
daca testul iese pozitiv vor fi informati cei de la DSP si medicul de familie si ei te vor indruma mai departe