| Killuminati12 a întrebat:

Am o intrebare.
Eu am 77 de kilograme si inaltimea 1.78-1.79. Ceea ce nu este prea bine, avand in vedere ultimul control medical. Eu in fiecare zi merg cam 1.5km de acasa pana la liceu si inapoi, ceea ce nu este de ajuns pentru a slabi. Am inceput sa fac si cate 100 de abdomene pe zi (50 dimineata si 50 seara, cu pauze a cate 1 minut intre 25 de abdomene). Eu nu prea mananc ziua, deoarece pur si simplu nu simt nevoia, nu imi chioraie matele si nici foame nu simt. De mancat mananc doar seara cand vin parintii acasa si gatesc (folosind ulei de masline si nu in exces). As vrea sa stiu ce dieta as putea sa tin ca sa slabesc, si totodata sa imi intaresc si masa musculara, pentru a arata bine. La vara parintii mi-au promis ca o sa imi faca abonament la sala, dar pana atunci chiar imi doresc sa mai slabesc si sa imi cresc masa musculara. As vrea sa imi spuneti ce exercitii ar trebui sa fac, la inaltimea mea multa lume mi-a spus ca ar trebui sa fac sport pentru ca este pacat ca la varsta si la inaltimea mea sa arat ca un pensionar (ma scuzati daca jignesc dar asta spun multe persoane). De cand fac abdomenele, adica de vreo 2 saptamani am cam vazut rezultate, ma simt intr-un fel mai bine si am incredere in mine ca pot slabi. Insa eu am o problema FOARTE GRAVA si va rog sa tineti cont de aceasta : HERNIE DE LINIE ALBA. Eu in clasa intai si in clasa a doua am facut un sport, adica Karate, si inca de atunci, cand ma lasam pe spate, mi se umfla hernia. Am inteles ca pot scapa de aceasta hernie dezvoltandu-mi muschii abdominali sau prin operatie. Nu prea stiu ce sa fac in legatura cu asta. Parintii nu vor sa ma operez, si le este frica sa ma dea la sala sa nu patesc ceva din cauza herniei. Va rog sa ma sfatuiti, dau funda celui mai bun raspuns, care vad ca da rezultate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Tot ce trebuie să faci este să înveţi să mănânci cât mai sănătos şi totuşi nu fi sedentar, mişcă-te, nu ai ce să faci, şi mersul pe jos ajută mult.
Sănătate multă!
Te pup!