| lazzaruss34 a întrebat:

Salut TPU! Am o întrebare mai mult pentru fete, în cât timp trece pruritul (mancarimea) după epilarea inghinală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Design2021 a răspuns:

O zi, doua, de preferat sa foloseseti o crema grasa gen, de galbenele si sa nu folosesti haine stramte.

In casa sa incerci sa stai fara lenjerie intima, cu pantaloni largi sau fusta/rochita.

Comprese cu gheta sau dus cu apa rece ajuta, mersul la bazin unde este apa rece.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În general nu prea ai de ce sa ai mancarimi decat daca te iriti.
Iar daca te iriti inseamna ca nu te-ai epilat cu ce trebuie (spre exemplu un bic vechi), ai o lenjerie sintetică sau din material mai nașpa, sau folosesti absorbante fix după (nu e obligatoriu sa te iriti de la ele dar se mai intampla)
Asa ca fi atenta cu ce te epilezi ca sa nu mai ai probleme, iar după ia-ti o crema de după epilat sau una simplă de copt.

| IrisDP a răspuns:

Câteva zile. Încearcă sa porți chiloți cât mai comozi, cu material lejer și mai fin (nu dantelă, îți va provoca mâncărimi) pana trece iritația.
Dacă te faci cu lama încearcă sa folosești una cu cât mai multe lamele și care să taie bine (nu o folosi de multe ori dacă e de unica folosință), altfel te iriti tare.