| RocKzZ a întrebat:

Am o mare problema. Acum cateva zile ma simteam rau si am inceput sa fac febra, cam acum o saptamana. Dupa vreo 2 zile a vazut mama ca gatul mi-e plin de puroi. Am fost la medicul de familie care mi-a dat antibiotic Klabax, plus am mai luat pastile pentru febra si de supt pentru gat. De 2 zile incoace am inceput cu ampicilina cu gentamicina si nu merge, am la fel de mult puroi in gat si fac febra undeva la 37-38. Chiar nu stiu ce sa mai fac ieri am fost la urgente si am facut o perfuzie ca sa nu ma mai doara gatul. Intrebarea mea este daca trebuie sa ma internez sau mai este ceva antibiotic cu care sa imi treaca. Mentionez ca la Zinat nu raspund iar cu Augumentin nu am incercat, dar e atat de mult puroi incat nu trece nici cu ampicilina cu gentamicina. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Nu sunt medic totuși ca sfat ar trebui să eviți toate lactatele (inclusiv înghețata), de asemenea și băuturile reci și carbogazoase.
Evită să stai în curent și în camere cu aer condiționat.
Consumă multă supă de pui fierbinte cu ardei iute și usturoi (ardei și usturoi ar trebui să consumi la fiecare masă pe cât posibil)
Mânâncă miere cu hrean, mâncăruri piperate și iuți.
De preferat ar fi să bei ceai de mușețel în loc de apă.
Puneți sare în gât și comprese cu spirt cald cu foarte puțină apă la gât (spirtul -alcoolul sanitar îl încălzești cu puțină apă -cam o lingură și lași să fiarbă) iei o batistă sau ceva și atingi pe gât când devine suportabil (totuși să fie cald) îl înfășori cu un fular.
Sper să te ajute multă sănătate îți doresc!
Eu sper că medicii ți-au făcut exudat înainte de a se hazarda cu medicamentele lor.
De recomandat ar fi ACC (600mg) dar nu vreau să-ți recidiveze mai rău ia unul și vezi cum reacționezi.

| RocKzZ explică (pentru Divy):

Nu am facut exudat pentru ca daca as fi putut sa fac exudat trebuia sa nu iau nici un medicament sau nici un antibiotic pentru 3 zile. Eu cand am inceput sa fac febra m-am dus la medic si mi-au dat direct antibiotice dar pentru exudat organismul nu trebuie sa aiba pastile sau antibiotice timp de 3 zile. Astfel ca astept sa imi treaca, habar nu am prin ce metoda, acum m-a dat mama cu albastru de metil, inca mai fac ampicilina si catva puroi s-a spart si din alb s-a facut galben. Nu stiu daca asta e un semn de imbunatatire dar ma mir ca nu imi merge cu ampicilina. Azi dimineata am avut febra 38...

| Divy a răspuns (pentru RocKzZ):

Încearcă ce ți-am spus și sper să te faci bine cât mai curând

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Indiferent ce si cum faci chiar dupa ce scapi ( acum ) trebuie sa-ti ridici imunitatea. Miere de capaceala, polen, propolis si ...verdeata multa. Apicole ia de la sursa, in comert sunt falsuri multe.

| RocKzZ explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiu. Probabil imi e scazuta din cauza tigarilor sau nu stiu daca nu am vreun steptococ sau cum se numeste...

| Divy a răspuns:

Mulțumesc frumos de fundă, dar așa repede s-a observat efectul? Mai pus pe gânduri

| RocKzZ explică (pentru Divy):

Nu, dar totusi am ajuns la concluzia ca durerea din gat nu imi trece decat cu algocalmin intramuscular pe care il beau. Acum luni urmeaza sa ma internez in spital si fac o saptamana perfuzii pentru ca febra imi scade dar dupa aproximativ 5-6 ore reapare.

| Divy a răspuns (pentru RocKzZ):

Dacă fumezi cred că ar fi bine să renunți până te faci bine, și cred că ce ți-am scris te-ar putea ajuta mai ales ACC (pentru gât) și supa de pui cu ardei iute (pentru gât și febră).
Sper să te faci bine! multă sănătate