| NeedHelp1 a întrebat:

Am o mare problemă.

De o perioadă destul de lunga de timp, vreo doi ani am observat că am o respirație urât mirositoare... Mai ales dimineața când mă trezesc (foarte urât) dar și de-alungul zilei.

A devenit o problemă foarte serioasă deoarece nu mă mai pot uita in ochii unei persoane în timp ce vorbesc cu ea fiindcă îmi e teamă să nu simtă respirația urât mirositoare așa că iau distanță, mă sfiesc sau mă uit în altă direcție.

Mă spăl de 3 ori pe zi pe dinți (chiar de mai multe ori dacă este nevoie) cu mare atenție și folosesc și guma ÎNSĂ in zadar! Nu ajută la nimic.

Nu înțeleg care este cauza și doresc niște soluții foarte utile, să meargă, va rog.
Precizez că am 16 ani.

Vreau sa scap de această problemă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu ai fost la dentist? posibil să ai ceva infecție prin gură, dacă nu, cel mai probabil provine de la stomac și o să te trimită dentistu unde trebuie să mergi

| aXy99 a răspuns:

Du-te la medic, ai o problema medicala, nu e vorba de spalarea dintitlor. Nu e grav, dar pentru binele tau, du-te, pentru inceput, la medicul de familie.

| gabicoo a răspuns:

Cred că ai Helicobacter Pilory. Mergi la un laborator de analize medicale și fă un test. Analiza se face la sânge și din păcate nu e decontată de Casa de Sănătate. Apoi cu rezultatul mergi la medic.

| WhiteLife a răspuns:

Problema nu e la dinți, problema e la stomac. De-asta singura soluție e sa mergi la medicul de familie, care îți poate da trimitere mai departe. Este vorba despre toate acele sucuri care se varsă in stomac, in mod normal n-ar trebui sa miroasă urât, înseamnă că e ceva dereglat pe acolo.

| Speranta12 a răspuns:

Pot fi diverse cauze:
- ai tartru acumulat intre dinti sau/si intre dinti si gingii
- ai o carie
- ai o carie cu infectie, puroi

- ai o problema serioasa la stomac si atunci mirosul de acolo vine
- nu prea mananci si poate de aceea, mirosul iti vine din stomac

Mergi la dentist si la doctorul de familie

| Speranta12 a răspuns:

Pot fi diverse cauze:
- ai tartru acumulat intre dinti sau/si intre dinti si gingii
- ai o carie
- ai o carie cu infectie, puroi

- ai o problema serioasa la stomac si atunci mirosul de acolo vine
- nu prea mananci si poate de aceea, mirosul iti vine din stomac

| Antopuff a răspuns:

Acea respiratie poate fi o problema la nivelul stomacului sau la nivelul gurii. Guma nu ajuta ci doar inrautateste. Ai putea incerca sa folosesti apa de gura cand te speli pe dinti poate diminua mirosul dar guma nu o mai utiliza!