| madalin2019 a întrebat:

Am o masea cariata dar nu se vede caria, mi-a crescut carne acolo si mereu cand apas cu limba curge sange.
Cand am fost la dentist, acum 3 ani, mi-a fost pusa o pasta galbena acolo si mi-a acoperit caria, dar mi-a cazut la o saptamana dupa, nu ma doare, doar cand apas tare acolo in acel loc.
Dar mai e o problema laughing la scoala de exemplu nu ma simt in largul meu, pentru ca imi miroase gura din cauza la carie, eu ma spal pe dinti dimineata si seara, dar tot imi miroase, am si apa de gura, dar degeaba, miroase frumos 5 minute si dupa pute, ca nu pot spune 'miroase'.
Ce ar putea sa imi faca la dentist?
Daca mi-o scoate o sa doara?
Multumesc ca ai citit pana aici, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Din descrierea ta, bănuiesc ca e posibil sa ai o infecție. Sunt mai multe variante de tratament pentru infecții, depinde de tipul ei în ce consta tratamentul. Poate sa iti dea pastile, sa iti pună medicamente în măsea sa le ții sub plombe provizorii câteva zile, poate sa iti injecteze medicamente, depinde de ce ai tu acolo. Extracția e de regulă ultima variantă dar dacă se ajunge totuși aici nu trebuie sa te îngrijorezi. Plăcut nu are cum să fie, dar nu vei simți durere, e doar un disconfort de câteva secunde (dacă se folosește anestezic). Incomod e când îți injectează anestezicul in gingie și când prinde măseaua /dintele, dar nu doare. Nu trebuie sa te temi de asta. Numai în urma unei consultații se poate vedea ce ai acolo. Cel mai probabil e o infecție minoră, nu cred că va fi cazul sa scoți ceva

3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Se face anestezie deci fara durere

| iAMVi a răspuns:

Ce ai tu se numește polip dentar și înainte de plombare, ăla trebuia extirpat de acolo, dar așa e la noi, merge și mai așa, nu trebuie neapărat să-și facă meseria cum trebuie, chiar dacă plătești aceași bani...

| X3RO a răspuns:

Cu siguranta cand e vorba de simptomele descrise de tine este cel mai probabil o infectie. Iti spun foarte sincer ca si eu am avut si una chiar foarte grava ( nu puteam manca si ma durea mereu, mentionez ca era o durere foarte puternica) iar faptul ca a fost foarte grava mi-a spus medicul dentist, nu eu. Cu toate acestea mie nu mi-a scos dintele si acum ma simt foarte bine. Te asigur ca nu va durea foarte mult deoarece cu siguranta dentistul te va anestezia. E adevarat ca seringa pe care o foloseste este una destul de mare. Eu am avut multe probleme cu dintii si eu am fost anesteziata chiar si cu seringi mari de metal si intepatura nu este foarte dureroasa, mai ales ca ai mentionat faptul ca e o masea si acolo este tesutul mai gros, deci nu trebuie sa te feresti de seringa. Cu siguranta cea mai dureroasa parte va fi in cazul daca iti va scoate nervul. In ziua acea o sa te doara destul de mult, dar poti lua niste pastile. Poti sa te duci linistit la medic ca va fi totul bine.