| ALEXXXL19 a întrebat:

Am o mica problema inca de cand am venit aici in Republica Ceha, m-am trezit cu o umflatura la noada fundului care s-a tot marit si micsorat.Intre timp a spart pielea si iese un lichid galben spre alb cu un miros specific ciudat zici ca a murit cineva, nu stiu ce este.
In urma cu un an m=am operat si de melanom malin in metastaza urmand si un tratament de imuoterapie, de un an teminat, pe 2 septembrie, in timpul operatiilor zona aceea isi revenea la loc cat timp eram in spital dar cand plecam acasa la cazare aici reaparea si de cam 6 luni a inceput sa produca un puroi si daca apas iese si sange si puroi. Ce poate fi ca eu sunt satul de operatii, am spus o data la doctor cand eram la control si mi-a spus sa tin zona curata. Eu o tin, o si bandajez si dau si cu betadina dar tot nu trece, parca mai rau iese, rog seriozitate.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta in farmacie IHTIOL (crema neagra) si aplica peste aceea umflatura.

Peste crema pune o cantitate MARE de hartie igienica, care sa absoarbe tot puroiul care se va elibera in cantitate mare, in cateva ore.

Cand punga de puroi s-a spart, storci tot puroiul pana ce nu mai lasa nici o mica urma la tamponare cu hartie igienica! Storci pana ce nu mai simti nici o urma din acel nod.

Cand nu mai vine nimic din punga de puroi, aplici subtire crema cu continut de TETRACICLINA pentru dezinfectare si lasi sa se absoarbe complet in piele 1/2-1 ore. Poti folosi cu succes unguent HEMORZON (folosit pentru hemoroizi).
Abia dupa absorbire completa te imbraci cu lenjeria. Peste rana, sub lenjerie, pui cateva straturi de hartie igienica moale, care va avea rol de tampon de absorbtie, in caz ca mai curge ceva.

Dupa fiecare scaun (dar cel putin de 2 ori pe zi) te vei spala cu apa calduta si sapun antibacterian (poate fi sapun de casa sau cu sulf), iar dupa uscare ungi cu crema cu tetraciclina (Hemorzon), lasand sa actioneze la aer pana la absorbtie.

Cu acest tratament poti elimina puroiul, dar exista riscul sa revina periodic (mai ales daca stai mult timp sezut pe aceea zona (la intervale de 1-2 ani, mai ales vara, in caldura).
De fiecare data vei proceda cum am descris mai sus.

ATENTIE!
NU aplica betadina sau apa oxigenata peste gaura de iesire a puroiului, fiindca inchid calea de evacuare a puroiului, care se va raspandi sub piele, facand problema si mai grava!

| darrio2007 a răspuns:

Ai hemoroizi. Operatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o rană infectată.
Ca să faci eradicarea infecției, un medic chirurg trebuie să curețe bine acolo, și apoi să aplici tratamentul și bandajul. Până sursa infecției rămâne în rană, o să se tot producă puroi și o să tot curgă.

| Bizon95 a răspuns:

NU cred ca ai vreo solutie in afara de doctor
mai ales in noada curului unde nu ajungi asa de bine ca sa cureti singur

iar sange si puroi e NASPA RAU, poti sa ai un furuncul care doar o sa se adanceasca, si NU poate fi rezolvat fara o curatire totala, interna (pe care tu nu o poti face singur, in noada curului)

| ALEXXXL19 explică:

Am fost ieri dupa ce am postat acesta intrebare la medic si m-a trimis la chirurgie ceva de sinus polin ce o fi si ala dracu stie a curatat si m-a trimis acasa urmand sa ma duc peste cateva zile la control pe 9