| yLuSsSIoN a întrebat:

Am o prietena ce sufera de scolioza, are coloana inclinata 20 de grade. Poate practica sporturi sau poate face orele de sport? de exemplu handbal, fotbal, inot. Am nevoie de un raspus cat mai rapid va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebe medicul de familie, nu te lua după sfaturile date pe TPU, fiecare om este unic, la fel si simptomele bolilor sunt unice, fiecare pacient are simptomele lui. O seară plăcută.

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, poate, iar aceste sporturi o pot chiar ajuta.

| 0crYsis0 a răspuns:

Inotul ajuta foarte mult la scolioza. Si eu am dar nu stiu in ce masura de inclinata e coloana, insa nu m-a oprit sa fac ceva pana acum

| yLuSsSIoN explică (pentru 0crYsis0):

Deci sa inteleg ca tu poti face fotbal sau handbal cand ai scolioza?