| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma macina de prin noiembrie incoace...
A inceput sa imi fie scarba d3 aproape orice... adica pana luna trecuta STERGEAM CU SERVETEL UMED ORICE ATINGEAU COLEGII MEI INCLUSIV BANCA, TELEFONUL, CAIETELE
Acum nu mai sunt chiar asa adica nu mai sterg tot la scoala
Acasa eu nu imi spal plapuma in fiecare saptamana (o data la 3 sau 4 saptamani), iar pe cap ma spal o data la 3 zile...
Mi-e scarba daca ating cu capul in a treia zi de la spalare (e cam uleios) plapuma (care e curata)
Ce sa fac sa scap de aceasta "fobie"?
Stiu ca o sa ma credeti nebuna dar chiar nu stiu de ce am inceput sa fac chestiile astea
Va rog helpp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dupa ce pun mana pe carucioarele de la hypermarket-uri nu imi mai ating fata cu mana; poate doar cu dosul palmei. La fel si cand circul cu autobuzul. Nu umblu nici cu servetele umede la mine; iar gel antibacterian nu am folosit niciodata.
Spalatul pe cap la 3 zile este numai bun; este normal.
Stersul caietelor il poti face acasa. Cateodata este bine; dar nu pe fiecare zi. Cel mai bine este sa nu lasi colegii sa atinga rechizitele si lucrurile tale. Inainte oamenii erau mai curati ca astazi. Cred eu.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mersi!

| CuriousStuff a răspuns:

Cu problema asta un psiholog ti-ar fi de mare folos.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Mersi ca ai raspuns dar nu cred ca e o chestie de mers la psiholog.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, e o obsesie care o sa te afecteze in viata de zi cu zi. Nu e normal sa vrei ca tot ce atingi sa fie steril, sa vrei sa speli si stergi orice atingi. O sa iti transforme viata intr-un cosmar. Timp pierdut degeaba in plus risti si infectii foarte urate, tocmai pentru ca te aperi prea mult de ele. Sistemul tau imunitar trebuie sa fie obisnuit cu bacteriile pe care le intalnesti in viata de zi cu zi si sa stie sa le distruga, tu daca duci o viata sterila cativa ani, cand ai dat de prima infectie banala te poate pune la pamant, poti sa ajungi la spital in stare critica da la o simpla raceala sau o banala infectie. Trebuie sa scapi de obsesia asta si cu asta te poate ajuta doar un psiholog.
Nu zic ca nu se poate trai si asa, insa nu e nici sanatos si iti consumi si prea mult timp degeaba gandindu-te si sterilizand orice inainte si dupa ce atingi acel ceva. Daca o sa trebuiasca sa lucrezi undeva intr-un colectiv si va trebui sa pui mana pe obiecte pe care au pus si colegii tai ce o sa faci? Stai jumatate din timpul de munca sa stergi acele obiecte?

| Aasdfghj a răspuns:

Daca stai putin si te gandesti iti dai seama cat de murdare sunt unele lucruri si parca ti se pare normal ceea ce faci. Probabil ai citit ceva sau aflat unele lucruri despre bacteri/boli. Eu sunt mai mult inclinata spre partea de mancare. Sunt foarte atenta la ce mananc si la cum arata. Si eu imi tot sterg telefonul si am mereu gel antibacterian la mine laughing) suntem in acelasi grup! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de felul meu sunt o persoana curata, ma spal in fiecare zi pe corp, dar ma scoate din minti ckand de ex colega din fata mea se scarpina in cap deasupra bancii mele si ii cade matreata pe lucrurile mele... multumesc pentru raspunsuri dar nu cred ca e nevoie de psiholog...

| KillaNoFilla a răspuns:

Doar treaba cu servetelul nu e normal.Gandestete ca oameni, pe vremuri nu aveau dezinfectanti si asa multa apa si totusi au trait bine mersi.

| anonim_4396 explică (pentru KillaNoFilla):

Mersi de raspuns

| tickey a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu un psiholog, poate reusesti sa gasesti sursa fobiei tale si sa o tratezi.