| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma seaca de mult timp.Sunt mai mereu constipat, iar dupa scaun am o umflatura langa anus. Azi dupa 5-6 zile de constipatie am avut pentru cateva secunde diaree, dupa iar am fost constipat. iar dupa diaree m-a usturat anusul cateva ore...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Atunci este posibil sa fie din cauza apei. Trebuie sa bei cel putin un litru jumate de apa pe zi, doi litri fiind cantitatea optima. Apa este foarte importanta, nu numai pentru constipatie, insa pentru orice proces metabolic celular care are loc in corpul tau.

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum s-a zis mai sus, cel mai probabil ai hemoroizi.

Mergi la farmacie si cere o crema pentru hemorizi. Te va scapa de disconfort o perioada, insa singura medota prin care poti scapa de ei permanent este inlaturarea chirurgicala. Iar apoi, ca sa fii sigur ca nu vor aparea din nou, trebuie sa te asiguri ca scapi de constipatie.

Sfatul meu este sa mergi la un gastroenterolog pentru a descoperi cauza constipatiei. Este posibil sa fie vorba de o problema in alimentatie (prea putina apa, pre putine fibre, prea putine grasimi), un stil de viata sedentar, o problema genetica precum un colon prea lung, megacolonul congenital netratat in copilarie sau chiar si o problema neurologica, precum scleroza multipla.

Daca suferi de constipatie cronica, este foarte important sa investighezi problema.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Pai eu nu prea beau apa deloc... si mananc multa paine

| Psychothic a răspuns (pentru anonim_4396):

Schimbati alimentatia, consuma alimente bogate in fibre si bea multa apa, ceaiuri! Ti-am explicat tot ce era de explicat.
Da e posibil, din ce mi-ai spus tu acolo.
Dar medicul iti poate spune clar!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci este posibil sa fie din cauza apei. Trebuie sa bei cel putin un litru jumate de apa pe zi, doi litri fiind cantitatea optima. Apa este foarte importanta, nu numai pentru constipatie, insa pentru orice proces metabolic celular care are loc in corpul tau.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Pe linga problema cu constipatia, s-ar putea sa ai si hemoroizi. Mergi la medic numaidecit, pentru ambele probleme.

| Psychothic a răspuns:

Salut,posibil sa ai hemoroizi.
Iti recomand sa mergi la medic cat mai repede,sa nu te mai chinui!
Dar,pana ajungi la medic iti recomand,sporirea in alimentatie a aportului de fibre(fructe,alune,cereale,ciocolata neagra,seminte de in, nucile(continut ridicat de fibre), chiar si semintele de floarea soarelui.
In al doilea rand ai grija sa consumi multe lichide necarbogazoase(ceaiuri, apa poti sa-ti faci suc din fructe, storcandu-le) pentru a mentine hidratarea.Acesta este un factor important pentru digestie si pentru combaterea constipatiei.
Echilibreaza-ti viata din punct de vedere alimentar si iti garantez ca nu vei mai avea probleme, dar pana atunci, vei suferi din cauza ta!
Oricum vizita la medic neaparat, sa nu fie ceva mai grav, sau sa se fi agravat!
Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Psychothic):

Am 14 ani. de acum sa am hemoroizi?

| Mariposa123 a răspuns:

Buna! Ti-as recomanda s amergi la medic! Nu e de gluma cu constipatia!

| TipCareRaspundeLaIntrebari a răspuns:

Pune un doctor sa te examineze... Poti sa ai ori hemoroizi, ori constipatie acuta, ori prolaps rectal. Depinde, umflatura face parte din piele sau e o discontnuitate?

| anonim_4396 explică (pentru TipCareRaspundeLaIntrebari):

Nu stiu... e foarte mare si nu ma deranjeaza