| AndreiTrifan a întrebat:

am o problema care nu stiu cum sa o rezolv! Eu am vrut sa slăbesc cat mai repede deoarece aveam cateva kg in plus si am ales sa fac aceasta dieta prin înfometare(da stiu am facut ceva prostesc care pana si eu il regret) si am slăbit foarte repede si am ajuns la kg dorite! Acum as vrea sa numai continui aceasta "dieta" si as vrea sa încep sa accelerez metabolismul deoarece eu in tot timpul acela de slăbire mi l am încetinit deoarece mâncam foarte puțin! Acum vreau sa ajung la o alimentație echilibrata si nu stiu cum sa fac asta deoarece mi-e frica ca daca o sa încep sa mănânc mai mult ma voi îngrășa din nou, si nu stiu cum sa fac sa accelerez metabolismul fara sa ma îngraș! Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UsernameFemale a răspuns:

Buna Andrei! Am slabit si eu intr-o perioada prin infometare si am regretat amarnic. Adica am pus la loc dublu chiar daca mancam putin.

Dupa ce am trecut prin aceasta depresie...am slabit 30 de kg. Tin sa mentionez ca nu trebuie sa te grabesti. Pe acestea le-am slabit printr-o alimentatie corecta si sport (sala si alergat in cazul meu) in aproximativ 6-7 luni cu trisat, doar suntem oameni.

Sfatul meu este sa te pui sa faci minimul de sport macar acasa pentru ca nu exissta scuze cu "nu pot" si "nu am timp" sau "imi e prea lene".
Dupa care trebuie sa te ocupi NEAPARAT de aplimentatie. Daca ai reusit sa te infometezi inseamna ca poti sa incep isa mananci portii mici de mancare adaugand pe parcurs mai multe alimente.

Poti incepe prin a manca aproximativ 1000 de calorii pe zi in general : carne, oua, ciuperci (pentru proteine) si tot felul de legume sunt binevenite
Dupa cateva zile de sport si alimentatie minima si corecta poti incepe sa adaugi inca 500 de calorii, adica 1500...si tot asa pana ajungi la caloriile de stabilire in functie de greutate /inaltime. In general daca esti barbat ar trebui sa fii cam pe la 2000-2500 de calorii.
Desigur ca aceste calorii nu trebuie sa le notezi zilnic sau sa le socotesti, altfel faci "pitici" pe creier. Te uiti rapid pe un tabel si faci o masuratoare din ochi cand pui in farfurie mancare.

Singura si grava chestie pe care o poti face in momentul asta este sa te avanti in macare proastra(paste, paine, fainoase, DULCIURI, sucuri, patiserie) sau sa mananci cantitati prea mari de mancare fie sanatoasa sau proasta (repet, pentru ca te-ai infometat trebuie sa adaugi alimentatie treptat).

Succes si mare grija!

| AndreiTrifan explică (pentru UsernameFemale):

Tin sa mentionez ca fac sala de 2 ani si fac sport des, maresc caloriile in fiecare saptamana cu cate 150 de calorii, dar problema e ca acum vin sarbatorile si nu ma pot abate de la dulciuri ca doar o sa fie Craciunu si toata lumea mananca reparate! Si imi este frica ca ma ingras daca o sa mănânc dulciuri!

| UsernameFemale a răspuns (pentru AndreiTrifan):

Te inteleg perfect! Ei bine mananca! Dar cu bun simt. Iar dupa alearga sau fa exercitii ce tin de cardio deoarece acelea ard mult mai multe calorii fata de fitness.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate asta nu se poate. Urmarea unei diete prin infometare este, in mod normal, achizitionarea unui numar si mai mare de kilograme, asta era de stiut de la inceput si trebuia asumat. Mergi la un nutritionist, o sa te ajute cu sfaturi si tratament. Metabolismul o data incetinit nu va mai reveni niciodata la normal, dar poti limita dezastrele.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Mananca putin cantitativ, dar des.