| BetaAlfaGamaDelta a întrebat:

Salut,TPU.Am o problema care se repeta in fiecare saptamana.In noaptea de Duminica nu prea pot sa dorm.Dorm foarte putin undeva la 2-3 ore, foarte rar 4, iar mie imi trebuie cel putin 5 ore ca sa functionez bine.Sunt clasa a 11-a si problema asta a inceput din clasa a 10-a cand s-au mutat niste vecini sub noi.Liceul meu e foarte stresant si inainte aveam un program bine organizat dormeam si noaptea si ziua.Am trecut incepand din februarie printr o perioada mai naspa datorita faptului ca vecinii respectivi lucrau tot cand ajungeam eu de la scoala.Prin aprilie am ajuns la psiholog, iar de atunci sunt mai bine fata de cum eram, am ajuns in vacanta de Pasti sa dorm doar 4 ore/noapte si psiholoaga respectiva chiar m-a ajutat,inca mai merg la ea,dar problema cu ziua de Duminica tot persista,iar ea imi spune ca este normal datorita faptului ca in week end imi dereglez programul stand mai mult noaptea si dormind dimineata mai mult + datorita faptului ca in vacanta obisnuiam sa stau pana tarziu, dar am mai incercat cateodata sa mi l mentin si tot acolo ajung, ma invart practic in acelasi cerc asta datorita stresului si starilor de anxietate si de depresie pe care le am.Mai iau valeriana sau melatonina, dar nu ma prea ajuta pt.ca pe a opta am fost stresat cu examenul de capacitate si am fost nevoit sa le iau pentru a ma odihni, atunci ma ajutau, acum practic sunt obisnuit cu ele.Nu consum cafea sau bauturi care sa ma agite.As dori niste sfaturi daca ati trecut prin asa ceva.Atat imi e greu Duminica si lunea (dar imi este destul), fiind foarte obosit adorm mai greu pt.ca pe mine oboseala psihica acumulata nu ma adoarme din contra ma face sa stau mai mult treaz.Saptamana trecuta, desi am avut problema aceasta am reusit sa dorm zilnic ziua.Dar azi nu.Stiu ca sunt multe persoane care s au confruntat sau se confrunta inca cu probleme din acestea si as vrea niste sfaturi ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti mai deregla programul in weekend. Trezeste-te la ora obisnuita, nu dormi in cursul zilei, lucreaza ca intr-o zi obisnuita. Incearca ca macar 2 ani sa te trezesti in absolut fiecare zi la aceeasi ora si sa te culci aproximativ la aceeasi ora. daca simti nevoia sa dormi mai tarziu, fa-o o data la 3-4 luni, nu mai des, ca iti dereglezi programul

1 răspuns:
| Marylen a răspuns:

Salut! Pentru probleme cand nu puteam sa dorm eu luam Glisepan. Nu creaza dependenta.