| Lukasz a întrebat:

Am o problema, cateodata, rar. Ma doare capul in partea dreapta foarte tare, si simt ca imi crapa o vena acolo, e asa ceva de 3-4 secunde si dupa imi trece. E o durere foarte puternica care o simt de vreo 3 ori pe saptamana. Alte simptome nu am, acum 2 luni stiu ca o saptamana m-a durut capul intr-una, dar am asta de mai mult timp. Aveam o ruda care tot asa a avut o durere de cap cum am eu, si i-a explodat o vena in cap si a murit straight face.
Ma cam ingrijorez, pot avea ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Du-te la medic, durerile dese de cap pot fi avertizarea unei boli grave, poti ajunge si la un atac vascular cerebral daca nu te duci la medic la timp.

| CuriousStuff a răspuns:

E cazul sa mergi la medic, sa-ti faci niste investigatii, eventual un control neurologic si chiar un angio-CT sau angio-RMN cranian. Insa e indicat ca prima data sa mergi la neurolog si doar daca el iti recomanda sa faci CT sau RMN sa-l faci. Daca stii ca ai avut in familie cel mai bine verifici, poate ai altceva, ceva banal si inofensiv, insa e bine sa fii sigur ca nu e nimic grav.
Asa ca fuga la medicul de familie si sa-ti faca o trimitere la un neurolog.
Sanatate.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu sunt doctor dar am o intrebare :ce stare psihica ai cand t-i se intampla? Nu esti oare stresat? Cam toate bolile sunt pe baza nervoasa sau pe baza de stres sau pe baza unui conflict emotional.Analizeaza-te ce conflicte sau stresuri emotionale ai, ar trebui sa rezolvi acestea, medicul poate rezolva problema pe termen scurt dar definitiv se poate doar inlaturind cauza psihica a problemei.

| DrGoogle a răspuns:

La fel iti zic si eu du-te la medic nu e de joaca, iar pana atunci evita cofeina si tot ce creste tensiunea.

| Edisor27 a răspuns:

Parerea mea este sa te duci la medic, nu e de joaca cu chestii din astea, poti pati ceva mai grav decat cum esti acum.

| tzuria79 a răspuns:

Eu am avut o sora nebuna, care mi-a rupt nervi in doua, tipa intruna, pana la 16 ani n-am mai suportat-o si am tulito, Am fugit de acasa, si mi-a trecut durerea de cap, sangerarile nazale, pe care le aveam zilnic cu proasta aia. Daca ti se intampa ceva asemanator, fugi.