| david280613 a întrebat:

Salut TPU, am o problema ce mă macină foarte tare ....am 14 ani și sunt sportiv de fel. Acum o lună am avut covid și am făcut câteva atacuri de panică iar ne atunci simt că respir mai greu dar când mă gândesc, când sunt ocupat nu se întâmplă asta, nu tuesc urat deci nu cred că am astm sau alte probleme nici în piept nu mă doare. Se poate sa fie și de la nasu infundat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zagor_Yulia_1999 a răspuns:

Salut! Cred ca este vorba despre Anxietate, dar fi linistită si eu am avut aceleași probleme credeam ca nu am aer, asa se manifesta, si in nici un caz nu se ia aerul, e dovedit științific, doar ca e greu dr crezut cand se declanșează asta sad Multa sanatate happy Si vorbeste cu părinți tăi despre acest lucru kiss

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Este rezultatul gândirii tale, stai liniștit, nu este o problema medicală. Cum s-a spus și mai jos, este vorba de anxietate.

| Kamiyashiro a răspuns:

E o problema comuna in lume la nenumarati oameni si a fost studiata extensiv de mai multi cercetatori.
Azi domeniul asta se numeste Gimnastica Respiratorie.
Poti testa diverse tehnici de gimanstica respiratorie, cauta pe net aceste cuvinte.
Ce iti recomand eu si am si folosit personal si mie mi-a fost suficient este tehnica de respiratie Buteyko (metoda Buteyko poate fi considerată ca o formă eficientă de reeducare respiratorie) :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Tehnica_de_respira%C8%9Bie_Buteyko
https://www.prospecte.net/respiratia-buteyko/
https://ro.maisonjardin.net/6681945-the-buteyko-method-to-cure-anxiety

Nu am gasit link la video originale cu profesoul Buteyko doar ce am dat pe net din prima cautare. Ia ceva timp pana o studiezi dar pentru mine a fost mega-eficienta. In plus Metoda Buteyko este folosita de sportivi si are rezultate in a videca oamenii de astm, anxietate si de proasta respiratie.
Unii oameni uita sa respire cum era Schumacher din cauza ca se concentra prea intens pe ce avea de facut.
Alte tehnici respiratorii ar fi Yoga Pranayama, dar este destul de complexa si este mult de studiat. Ar fi next level, dar depinde cat vrei sa te implici.

| Nebunufd3212 a răspuns:

Am avut exact aceeași problema ca tine acum 4 luni, iti recomand să aștepți crede-mă te vei obișnui cu gândurile tale și în maxim 2 luni mai mult ca sigur nu o sa mai ai nimic, un lucru ce poți face sa te ajute e sa vorbești cu cineva despre asta te va face sa te simți mai bine