| Anonimul54287654098 a întrebat:

Am o problemă cu dinții,adică dinții din față,de sus, arată foarte cuidat și am spații libere între ei,de la canini incolo dintii imi arata ca maselele,adică fiecare dinte este practic cat o jumatate de masea,care arata ciudat rau de tot si am spatii libere si mai mari intre ei. Probleme cu carii nu prea am, adica totusi cand eram mic, pana la varsta de 12 ani nu prea ma spalam pe dinti,ba chiar mai deloc,abia atunci mi-a venit putin mintea la cap si am inceput sa ma spal pe dinti, dupa care am încetat sa o mai fac asa de des, pana la 13 ani cand am inceput sa o fac zilnic de mai multe ori 2-3 ori chiar si problema cu dintii aceia este ca nu stiu daca sunt de lapte sau nu,pentru ca imi cadeau dintii foarte des,dar sunt destul de rezistenti. Asa ca voi presupune ca sunt permanenti si problema e ca nu imi place deloc cum arata,cred ca este prea tarziu si cred ca asa o sa raman cu ei pana imi cad. Si in plus dintii imi sunt înclinați,de la jumatatea din stanga sunt inclinati spre dreapta si vice versa,la fel si jos,dar dupa cum am spus cei de jos nu sunt o problema asa de mare,probabil trebuie sa consult un dentist caruia sa ii arat problemele dar nu prea imi permit acum deoarece trec printr-o perioada mai grea si stau mai prost cu banii, cel mai probabil va trebui sa imi pun aparat dentar, pana atunci sper sa ma puteti ajuta. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Randomkid a răspuns:

Daca ai peste 12-13 ani, cu siguranta dintii tai sunt definitivi. Acele spații pe care le ai intre dinti (numite "treme") sunt din cauza, cel mai probabil, ca ai dintii mult mai mici decat in mod normal, adica"microdontie". Cu siguranta cel mai bine e sa te duci la un medic dentist sa iti faca o examinare completa (iti va cere sa faci si o radiografie) si impreuna o sa stabiliți tratamentul cel mai adecvat in cazul tau. Cel mai probabil iti va recomamda un aparat ortodontic, dar daca ai o igiena bucala corecta si iti poti permite, soluția cea mai buna ar fi fatetele din ceramica, fiindcă au un efect estetic deosebit si sunt de durata. In acest timp, tu sa pastrezi o igiena bucala corecta, spăla-te de doua ori pe zi, foloseste apa de gura (de preferat cu clorhexidina) si neaparat sa folosesti ata dentara, mai ales ca ai acele "spații" intre dinti

| Randomkid a răspuns (pentru Randomkid):

Iar legat de afirmația ta ca dupa caini dintii tai arata ca "jumatate de masele" pai asa si trebuie. Dupa caini urmeaza premolarii, care la majoritatea oamenilor sunt in număr de 2 si arata cum ai spus si tu, ca niste molari, dar mai micuți

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai după canini vin masele laughing auzi la el arata ca măselele când asta sunt.

| WhiteLife a răspuns:

Un control la ortodont, el se ocupa de aparatul dentar, nu dentistul. happy

| AureliusTPU a răspuns:

Trebuie pus aparat dentar dar acum trebuie sa te speli pe dinti si sa ai grija sa nu vina zana maseluta pana atunci.

| Anonimul54287654098 explică (pentru AureliusTPU):

Mulțumesc,voi continua să mă spăl pe dinți ca să previn căderea dinților, probabil va mai dura puțin până să îmi pun aparat dentar, dar de vreo 2 ani nu țin minte să îmi fi căzut vreun dinte, sănătate

| AureliusTPU a răspuns (pentru Anonimul54287654098):

Da,si spalarea dintilor ii intareste ca sa nu cada

| Secret125 a răspuns:

S ar putea sa ai dinti de lapte definitivi, eu am un caz mai rar si nu am incisivi definitivi, ii aveam pe cei de lapte doar, cand faci 18 ani s-ar putea sa ai nevoie de implant..si pentru acele spatii o sa ai nevoie de aparat cel mai probabil...

| Anonimul54287654098 explică (pentru Secret125):

Iți Multumesc,mă gândeam că voi avea nevoie de aparat, dar am vrut să văd si parerile altora, nu cred că am vreun caz de dinți de lapte permanenți, fiindcă când eram mic îmi cădeau dinții de lapte ca muștele, sănatate