| Dankent a întrebat:

am o problemă de câteva luni eu am inceput sa am grețuri, amețeli, câteodată și respirație îngreunată, bătăi puternice de inima, îmi transpira palmele, obosesc foarte repede și mai ales lipsa poftei de mâncare atunci cand sunt in preajma altor persoane sau la mall sau la o cafenea sau oriunde. Am fost la doctor recent și am fost diagnosticat cu gastrită dar eu totuși nu cred că de la asta era problema, aș vrea să știu dacă ce am eu poate sa fie cumva o problemă psihologica, niște stări induse de creierul meu atunci când încep să mă gândesc că o să mi se facă rău și mă panichez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| superAndrei a răspuns:

Cred ca ai anxietate, poate intr-o forma putin mai evoluata! But, don’t be scared! Si eu am zile foarte anxioase, care vin cu o multime de atacuri de panica, de obicei in perioadele mai stresante din viata mea. Pot asemana acele zile cu adevarate cosmaruri, imi vine sa vomit, nu mai am pofta de mancare toata ziua si ametesc si imi vine efectiv sa lesin.E o problema foarte normala intalnita la destul de multi oameni de pe glob!
Cred ca daca as putea sa-ti dau un sfat, ar fi acela de a te apuca de meditatie si yoga, te ajuta foarte mult in a-ti limpezi mintea si a-ti organiza mai bine gandurile. Pentru meditatie eu folosesc aplicatia "Clear", iar pentru yoga, urmaresc videoclipurile lui "Yoga with Adrienne". Desi la inceput si mie mi s-au parut simple baliverne, chiar au un rol foarte important si ajuta! Cred ca daca incepi cu astea 2, ai sa vezi cum tot stilul tau de viata o sa ti se schimbe in bine.
Cred ca nu am fost prea coerent in cele spuse, dar te rog sa imi raspunzi daca mai ai nelamuriri, si am sa-ti raspund maine! Pana atunci, uita-te la clipul lui Anne Marie despre anxietate, pe Youtube. Acolo ea povesteste mai pe larg lucrurile legate de anxietate!
Dar sa stii ca si psihologul poate fii un ajutor, chiar daca poate parea cam ciudat, merita sa investesti in sanatatea ta mentala!
Sper sa-ti fie bine, si sa incepi sa iti controlezi anxietatea!
I’m looking forward for seeing from you!
Succes vointa si multa speranta sa ai!?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă medicul ți-a zis clar că ai gastrită tu de ce nu îl crezi?
Analizele nu mint. Ar trebui să vizitezi medicul din nou.

| superAndrei a răspuns (pentru Andreeush):

Cateodata medicul judeca involuntar, uitand si de aspectele psihologice!

| Donsavas a răspuns:

Asta poate confirma/infirma doar un psihiatru. Mergi la un consult si vezi după ce faci!