| Anonime23e4 a întrebat:

Salut TPU, am o problema de cateva zile. Am 17 ani si am inceput sa am niste dureri in piept, dar am sa va sa pun niste chestii. Recent m-am apucat de sala si am inceput sa fac piept, am avut febra musculara normal primele zile. Dar acum de vreo sapt tot am de 2-3 ori pe zi niste episoade de durere in piept care nu dureaza mai mult de 3-5 min. Dar nu e o durere in piept d-aia sa ma doara tot pieptul sau sa ma doara cand respir. Ma doare parca in anumite puncte, parca simt ca ma dor oasele. Cand m-am pus ieri seara in pat am facut o miscare asa mai brusca si am simtit fix aceeasi durere ca celelalte. Mentionez ca nu am stari de greata sau alte simptome, ma simt bine, doar ca asta ma ingrijoreaza. Am intrebat-o pe mama si mi-a zis ca nu am nimic, a mai sunat si o asistenta care mi-a zis si ea ca daca am dureri usoare, care trec si care nu ma deranjeaza cand respir, cel mai probabil sunt episoade ale adolescentei mele, pentru ca sunt in crestere, m-am apucat de sala etc. Vreau sa precizez ca nu fumez. Stiti cumva ce as putea sa am? Sunt ipohondru si ma panichez la dureri d-astea minime. Stiu ca am am vorbit si cu parintii/asistenta dar vreau parerile mai multor oameni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai nimic nu te mai pacienta, este o durere de la sala, probabil impingi la piept cu o greutate mai mare decat poate sa suporte sternul si pieptul tau.

| Freya1 a răspuns:

Este posibil sa nu iti faci bine exercițiile.
Durerile pot fi de la un nerv, o întindere a unui ligament sau chiar de la coloana.Incearca sa faci repaus o perioadă si poate te lasa, daca nu consulta un medic.
De la inima nu prea cred ca au cum a fie daca la asta te gândesti.

| Nirvanaaa a răspuns:

Poate ai un junghi toracic. Se manifesta ca o durere suparatoare asa in piept, mai ales ca ai zis ca te-ai apucat si de sala. Vor trece. Nu te forta prea tare cu sala. Daca doare foarte tare ia un analgezic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să fie vorba de nevralgie intercostală.