| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de sanatate care ma framanta si nu stiu ce sa fac. In urma cu 4-5 luni am fost racit, dureri de gat destul de mari si nasul era infundat si imi curgea. Intr-un final, am fost la doctorul de familie, era doar o raceala, am luat antibiotice si un spray nazal biorinil cred ca se numeste si mi-a trecut. Insa de atunci, am inceput sa am nasul infundat aproape permanent si dimineata ma trezesc cu ceva in gat, o flegma de culoare galbena-portocalie. Nasul nu este foarte infundat, dar se simte putin. Acum o saptamana am racit, imi curge nasul si este infundat, dar gatul nu ma mai doare, m-a durut putin intr-o dimineata, dar acum nu ma mai doare. Tot la raceala asta mi s-a intamplat sa am uneori infundata doar narea dreapta si uneori cea stanga. Raceala aceasta mai e putin si trece observ, am nasul mai putin infundat si nu prea mai curge. Insa, cand va trece va reveni la normal nas infundat aproape permanent. As vrea stiu, ce as putea avea? Polipi, sinusuri infundate, sinuzita? Mi-e frica de operatia de polipi deoarece varsta e destul de mare cred pentru asa ceva: 14 ani jumatate si am auzit ca poti vorbi pe nas daca gresesc ei ceva. Intrebarile mele ar fi:
1) Ce as putea avea?
2) Daca am polipi, exista riscul ca dupa operatie sa vorbesc altfel? Adica ragusit, pe nas, subtire?
3) Tot la polipi, e vreo problema varsta?
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| presus a răspuns:

E foarte posibil sa fie polipi... dupa simptomele care le ai. Daca iti scoti polipii nu o sa ti se schimbe vocea, si nu trebuie neaparat sa faci o operatie, nu e ceva grav. Varsta nu conteaza... polipii o sa ti se faca iar, dar nu o sa mai ai probleme dupa interventie. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru presus):

Ai zis ca nu trebuie neaparat opelatie, cum adica? Cum se mai pot scoate?

| presus a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cum e situatia de grava, adica se pot scoate prin operatia clasica sau cu unele interventii mai usoare (tratamente). Nu le cunosc, n-am avut probleme de genul. Dar am auzit de la persoane care au avut astfel de probleme.

Răspuns utilizator avertizat