| unnumeblablahahdnsbnsns a întrebat:

Am o problema. Deci am 12 ani, sunt baiat, iar eu am vocea foarte subtire p.s. poti sa o confunzi cu una de fata. Am incercat sa imi ingros vocea insa nimic nu era schimbat era mai groasa, dar tot semana cu una de fata. Este cumva lipsa de testosteron? Adica cred ca am si alte semne: mi-au crescut tate ( asta ar putea fi si pentru ca sunt cam gras, adica 44 kg la 152cm ) si mai am si penisul mic ( 2, 5 cm ).
La fața nu seman foarte mult cu o fata, dar tot seman un pic. p.s. nu sunt gay sau ceva de genul, imi plac fetele. Ma rog, cam asta ar fi tot, va rog seriozitate. p.s. nu ma luati cu raspunsuri de genul "ai doar 12 ai, nu ar trebui sa te intereseze" sau chestii de genul asta. Consider ca trebuie sa stiu, daca este grav sau daca nu, este dreptul meu. Nu scrieti raspunsuri la misto.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu este grav si da, ar putea fi dereglari hormonale ce se rezolva cu sport si diete recomdate de nutritionist. Esti inca in creștere, deci se mai schimba multe la corpul tau însă iti recomand sa vizitezi un endocrinolog. Te înălțat de înalți până la 18 ani dar e posibil sa stagneze si sa fie nevoie de hormoni de creștere. La 12 ani nu sunt complet dezvoltate testiculele, asta inseamna ca inca n ai ajuns la nivelul maxim de testosteron pentru a ti se ingrosa vocea si a ti se mari organul. Mai e timp până la 15 ani. Totusi, daca suferi de o boala endocrine si nu o rezolvi cu tratament hormonal din timp, după varsta maturitatii nu te mai dezvolti. Cat despre sani, se numeste ginwcomastie iar grăsimea iti poate dăuna dacă e in exces. Mergi la medic!