| IasminMarc a întrebat:

Am o problema destul de grava,am probleme cu memoria,mai exact uit cateodata ce voiam sa spun,mi-e greu sa ma concentrez pe o conversatie cu o persoana,uit tot ce invat,nu mai stiu sa ma exprim bine,uit cuvinte,ma balbai,de fiecare data cand spun un cuvant cum ar fi deflagratie incerc sa imi explic singur ce inseamna cuvantul respectiv chiar daca stiu deja si multe altele,nu stiu ce am sau daca o sa treaca,probabil din cauza ca stau prea mult pe telefon,ma indoiesc sa fie probleme cognitive,adica eu nu consider ca sunt in depresie chiar daca nu imi prea vine sa zambesc,o fac doar din cauza ca sunt foarte neserios,rad si cand imi spune cineva pateu. Va rog ajutati-ma, probabil va trebui sa merg la doctor dar poate stiti voi care e cauza,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Cksihja a răspuns:

Am avut și eu ceva asemănător, mă concentram mai greu așa că am decis să iau o pauză de la tot și să fac ceva diferit pe care nu l-am făcut niciodată, la mine a mers și poate merge și la tine. Important e să găsești problema, adică eu sunt puțin dislexic și nu prea mă descurc cu cuvintele. Poți să mergi la doctor și să vezi ce ai, problema mea era dată de un traumatism mai vechi avut în copilărie și de care habar n-aveam, doar doctorul poate spune mai bine ce ai de fapt.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme cognitive, simptomele depresiei le poti resimti cand depresia se agraveaza, de obicei astea sunt primele semne, dar pari sa ai si o usoara anxietate.

| Dana2103 a răspuns:

E anxietate. Mergi la un psihiatru. Un neurolog nu are ce sa ti faca decat daca e mai grav, de obicei merg batranii

| Cksihja a răspuns:

Poți să citești mai multe cărți și să faci mai multă mișcare, dacă nu-ți antrenezi creierul el se atrofiază.