| Andreiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Am o problema. M-am taiat o data intr-un colt de masa, nimic anormal. Apoi mi-am pus un plasture. Eu fiind in excursie la pensiune de 4 stele cu piscina am intrat ca prostul in piscina cu clor. Cand mi-am dat plasturele jos, eram alb unde era plasturele si un coleg zice ca s-a topit in deget. Vreau seriozitate va rog, stiu ca a fost vina mea dar ce sa fac? Cam cat ar dura sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai linistit, ca nu ai pătit nimic ai dat jos plasturele, asa se face zona aceea albă datorită presiunii cu care a fost strins plasturele de deget, de obicei asa ramane zona ceea după ce dai jos plasturele este albă la inceput probabil unde degetul a fost presat de plasture prin el (prin deget) nu a mai circulat sange proaspăt sa il oxigeneze, acum o sa isi revină stai linistit. Daca ai vreo ne claritate poti intreba si medicul de familie el o sa i ti explice in termeni medicali.Iar cit ar dura pana se va vindeca degetul? Citeva zile depinde de organismul tau cit de repede se vindecă.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, sănătate multa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce s-a topit în deget?
Apa cu clor a curățat locul de acea era alb acolo.
Să mai pui un plasture la loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va trebui sa îți taie degetul. laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce i ti bati joc? Daca nu sti mai bine taci, nu il speria degeaba, sau esti doctor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mai învață să scrii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Oricum, prea mulți terminati care nu au șanse în facultatea de medicina își dau aere de doctori pe aici. Știi tu ce are ăsta în deget marele expert în dat cu părerea... Nu ai văzut, dar ești bun la dat cu părerea. Fuga la oi.

| Lucian4 a răspuns:

Tu ai zis ca ''am dat plasturele jos'' iar colegul tau a zis ca ''s-a topit in deget''. Daca judeci rational te intrebi sigur: ce s-a mai topit pe deget, daca eu ai dat jos plasturele? Daca zici ca e alb inseamna ca s-a vindecat, ma gandesc ca pielea ta e alba... Nu te invinovati, nu esti prost ca ai intrat intr-o piscina in care e firesc sa fie apa. ps: Clorul ajuta la dezinfectarea piscinei si apei pe care o bei la robinet