| denisTiky a întrebat:

am o problema...Nici nu stiu cum sa incep. De la o vreme am impresia ca sunt nebun, nu inteleg de ce, dar ma simt ciudat.Fac unele lucruri pe care nu le faceam inainte, si mi se par ciudate, de parca as fi retardat.
De exemplu iau un ciocan si il pun intr-un loc... dupa realizez ca nu e bine si il mut la loc.

Obosesc repede, nu bine ma apuc de ceva si peste 2 minute nu mai pot sa fac nimic, mi se face somn, ma dor maxilarele, lucru care nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum. Tin sa mentionez ca beau multe energizante de o vreme (cam de cand am impresia ca innebunesc) dar nu vad efectul de energie.

Am inceput sa am un fel de limbaj aiurea, de exemplu daca cineva imi spune ce a patit sau orice lucru de cele mai multe ori raspund cu: "Serios?!" sau "Nu creedd". Si nu sunt lucruri de necrezut, sunt lucruri pur si simplu normale. Uite un exemplu cu care o sa intelegeti la ce ma refer:

un prieten: -Azi am fost si am cumparat 1kg de mere.
Eu: -Seriooss!? Nu se poate!

Cam asa raspund de la o vreme la unele chestii. Nu am mai fost asa niciodata, nu stiu ce s-a intamplat

Ascult doar chestii triste, gen melodii triste,etc.
Ma uit la filme horror si dupa imi fac diferite frici in cap, de exemplu imi imaginez ca ma urmareste cine stie ce personaj din filmul respectiv si din nou, lucrul acesta nu l-am mai facut niciodata, adica ma uitam la filme horror, dar nu imi faceam frici de genul (sunt temporare, adica acum nu mi-e frica de cine stie ce personaje din filmele vazute).

Am tot felul de planuri/ganduri sinucigase. Ma gandesc de multe ori la tot felul de testamente pe care sa le las in urma mortii mele in care sa explic tot ceea ce ma apasa, tot ceea ce nu mi-a placut pe lumea aceasta, ce m-a deranjat cel mai tare la unele persoane si cauza sinuciderii.

In ultima vreme nu realizez ce fac si uit repede. De exemplu ieri am uitat ce am mancat in acea dimineata, dar sunt si zile in care nu uit nimic si stiu tot, ce am facut, unde am fost, etc.

Sunt perfectionist. Imi place sa fie perfect cam tot, si am citit pe internet ca de obicei simptomele nebuniei sunt si perfectionismul. Sunt foarte stresat de cam orice, gandurile ca ceva o sa se intample, chiar si unele teste de la scoala ma streseaza extrem de mult, de fapt scoala in general este stresul meu, poate daca nu ar fi ea nu as mai avea si acest stres pe cap. Am incercat de nenumerate ori sa fumez(din vape nu tigari normale, nu sunt de acord cu ele in niciun fel), nu vad niciunfel de stres alungat.

Nu mai pot sa invat chestii de la scoala, "nu mai imi sta capul" la invatat, tot timpul ma distrage ceva, si chair daca reusesc sa invat uit dupa o zi tot...
Tin sa mentionez ca nu iau niciun fel de medicament pentru memorie,stres,depresie,nebunie, etc. Doar fervex pentru ca sunt racit.

Nu mai am chef de nimic. Inainte faceam multe lucruri, acum nu mai am chef, nu prea imi bag in seama prietenii (nici ei pe mine), rar mai ies afara.

Nu stiu ce se intampla cu mine, nu am mai fost asa niciodata. Si mi se pare destul de ciudat ca vorbesc despre chestiile astea, poate chiar sunt nebun....Nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta, sunt timid si inchis. Nu socializez foarte mult cu altii.Ma simt de cele mai multe ori singur. Am avut o prietena buna cu care mai vorbeam, am avut o relatie stransa. Brusc nu mai imi scrie. Eu nu ii scriu ei deoarece nu sunt deloc persoana care sa caute pe cineva, nu dau mesaje, nu sun. Daca ma contacteaza cineva vorbesc, daca nu, nu. Funda, si mers ca ati citit tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Al naibii adolescența! Apucă-te de sport, unul care să te pasioneze, cu un colectiv mișto, lasă-te de energizante artificiale și de țigări, și treci pe fructe, legume, nuci, semințe, toate în starea lor crudă, cereale integrale, leguminoase, înlocuiește chestiile (ca muzică, filme, cărți, jocuri) deprimante cu cele mai pozitive, măcar până treci de zbuciumul adolescentin, care îți dă viața peste cap. N-ar strica să vorbești și cu un psiholog, să-i spui ce te apasă, să-ti faci și niște analize, să vezi cum stai cu sănătatea. Culcă-te pe la 22:00 și dormi minim 8 ore, e un somn (cel mai) vindecător, ieși mai mult pe-afară, plimbă-te, aleargă, stai la soare (vitamina D te va ajuta și ea la ridicarea moralului). Și nu dispera, adolescența nu va ține toată viața. Mai câțiva anișori și scapi. Succes! happy

| вσмвση3ℓ a răspuns:

Salut. Eu zic ca nu-ti pasa de ce spune prietenul sau ce face el. Sau uneori chiar il iei la misto cu raspunsurile tale. Fii mai activ, mai interesat, ba dar de unde ai luat, cat e kg? O fi bune pentru memorie?
Cat despre filme si muzica, las-o mai moale si incearca sa cauti pe cineva cu care sa vorbesti. Cum ai putut sa scrii atat aici, gandeste-te ca dai cu anonim si unei persoane pe Facebook. Comunica nu sta singur, tu suferi dp acea prietena care iti scria, de asta ai ganduri de sinucidere. Stii cum se spune: comunicarea te scoate din rahat.

| Lostlyric a răspuns:

Am niste idei nastrusnice pentru tine! Sa incepem cu...ti-a trecut vreodata prin cap sa faci opusul a ceea ce faci tu zilnic? Adica sa vizionezi filme mai vesele, cu un subiect mai realist? Sa asculti muzica mai vesela? Vad ca esti gamer...Ti-a trecut vreodata prin cap sa iesi in timpul liber pe afara si doar sa, stai? Sa te bucuri de vreme? Cand ai citit ultima oara o carte? Cand ai facut ultima oara ceva diferit de a sta in fata calculatorului sau a fi la scoala? Cand ai facut ultima oara un lucru care te sperie si totusi, ai vrut sa-l faci? E ca si cum faci toate lucrurile contra naturii tale si apoi te miri ca mintea ta o ia in directia aia. Nu e normal sa fi trist cand te concentrezi doar pe intamplari triste? Nu e normal sa nu fi sociabil cand stai in cea mai mare parte retras? Nu e normal sa uiti lucruri si cuvinte cand te limitezi doar la ce ti se intampla si nu iti dezvolti orizonturile? Poate raspunsul e fix in ceea ce nu faci, nu in ceea ce faci. Iesi din zona ta de confort. Nu se poate intampla nimic mai rau decat ce ti se intampla acum, nu?
Daca iti placea compania prietenei tale, de ce sa nu renunti la orgoliul tau si sa o contactezi tu? Ce castigi daca renunti la orgoliu? Poate reinvii legatura. Ce castigi daca tii la orgoliu? Nimic.

| Laura927 a răspuns:

Da bine ai venit la adolescenta..majoritatea suntem asa mai raruti pe la varstele astea!

| aADI a răspuns:

Așa îs și eu uneori, nu te îngrijora, așa e vârsta, totul e fu.cked up de la 16 ani pană la nu știu eu câți ani. eu am 19, și incă totul e fucked up, nimic stabil, o grămadă de idei, o nebunie totală. Asta e, să te obișnuiești că abia acum începe și cu socialismul, incearcă să vorbești cu persoane preferat sex feminin că alea te ascultă numa laughing

| VortexLuz a răspuns:

Așa este adolescența frate. Și eu mai am apucături de nebun, probabil din cauza faptului că sunt perfecționist. Gen, când i-au un obiect și-l mut undeva sau ating ceva, număr în gând 18, 19, 20 și după îi dau drumu. Știu că sună extrem de amuzant dar si pe mine mă mai apucă astea și am 18 ani.

| Romevo a răspuns:

Ar trebui sa te odihnesti la ora 1 noaptea, nu sa stai cu tot felul de ganduri si sa nu poti dormi. Primul pas ar fi sa iti faci un set de analize medicale generale, te duci la medicul de familie si ii ceri un bilet de trimitere, le faci prin casa de asigurari sau paltite de parintii tai, spune-le parintilor ca nu te simti bine si vrei neaparat sa iti faci un set de analize, al doilea lucru ar fi sa te odihnesti mai mult, sa iti faci un program de somn de 8 ore fix, dormi noaptea, si un program pentru afara, relaxari, plimbari, activitati, poti incepe lucruri creative, picteaza ceva, picteaza gandurile tale si vezi ce tablou fain iese, dupa ii analizezi culorile, culor calde, culori inchise, etc, incearca sa ai un regim de alimentatie echilibrat, mic dejun, pranz, cina, gustari intercalate, redu stresul psihic cu scoala, invata doar ceea ce crezi ca te va ajuta in viitorul tau, probabil ca nu te va ajuta cum se calculeaza o matrice daca vrei sa fi sofer pe tir de exemplu. Acum probabil ti chestii in tine, ti groaza sa iesi sa te intalnesti cu prieteni, etc. Fa exercitii fizice, eventual du-te la sala, fa niste muschi, incearca sa devi mai frumos, sa ai carisma, invata limbajul trupului si limbajul vorbirii, probabil esti o persoana mai retrasa si nu ai nevoie de prieteni, dar gaseste o fata care sa iti fie asemanatoare si cu ea poti duce o viata lunga si linistita. Lasa energizantele, mananca fructe si legume, lasa tigarile, fa sport si gandeste pozitiv! Ti-as mai scrie, dar nu are rost. Sfatul meu este sa fi echilibrat, tine minte asta mereu si o sa fie bine!

| Romevo a răspuns (pentru Romevo):

Am uitat sa zic, zici ca esti profesionist, probabil esti zodia fecioara ca si mine. Apuca-te de programare PHP, CSS, HTML, Javascript, se castiga bine si acum si in viitor, tehnologia evolueaza foarte mult si tu vei fi in pas cu ea + un salar bun. Eu daca ti-as fi parinte te-as urmari sa vad ce faci si as vorbi cu tine, probabil ca exista si probleme familiale. A, si inca un lucru important, daca te apuci de un lucru, fii perseverent, nu incepe 10 lucruri nu nu termina nimic. I-ati o agenda, programeaza-ti timpul, in loc sa stai 10 minute pe zi sa te uiti pe pereti timp de 7 zile pe saptamana mai bine stai 70 de minute duminica si faci ceva util. Managerul timpului happy