| ClaudiuIntrebariTpu a întrebat:

Salut TPU,
Am o problema si vreau sa va intreb.
Eu am o obsesie sa ma spal foarte mult pe maini, cand simt ca sunt uleioase mainile ma spal odata sau de fiecare data cand ating ceva murdar inca odata. De obicei de 3 ori pe ora, dupa cateva ore deloc si iar, ma spal bine cu sapun dar ma dor mainile tare dupa ce ma spal, ma irit intr-un fel. Aveti vreo idee ce sa fac sa nu mai doara mainile? Tin sa mentionez ca nu suport sa simt mainile unsuroase de aceea ma spal des... si acum ma dor mainile chiar daca nu m-am mai spalat de o ora pe maini...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa ajungi la rani deschise. Insa se vor vindeca dupa ce te opresti.
Te speli mult mult prea des. Ajunge daca te speli dupa ce meri la baie, sau inainte de a manca. Sau daca ai avut deaface cu ceva tare murdar

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spalarea excesiva pe maini este intr-adevar o manifestare obsesiv compulsiva, de a fii curat tot timpul pe maini.
Ti-as sugera sa vezi un psiholog sau psihiatru, ca sa poti lucra alaturi de el si sa poti intelege obsesia asta pe care cu control, o poti ameliora sau elimina.

| Donsavas a răspuns:

Ai manifestări obsesiv compulsive
Mergi la un psihiatru

| ClaudiuIntrebariTpu explică (pentru Donsavas):

Problema mea nu este obsedia, ma intereseaza daca cumva prin spalari excesive pot sa ajung sa imi distrug mana. incerc sa NU imi distrug mana, dar trebuie sa ma spal des.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ClaudiuIntrebariTpu):

Poti sa ajungi la rani deschise. Insa se vor vindeca dupa ce te opresti.
Te speli mult mult prea des. Ajunge daca te speli dupa ce meri la baie, sau inainte de a manca. Sau daca ai avut deaface cu ceva tare murdar