| Heitaro20 a întrebat:

Am o problema. Sunt unele exerciții de lucrat abdomenul în care trebuie sa ridic picioarele dar când le practic începe sa ma doara spatele. Ce as putea face sa nu ma mai doară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, lucrezi intai spatele, faci exercitii de incalzire si apoi lucrezi celelalte grupe de muschi.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! O concluzie personala ar fi ca, spatele te doare, deoarece muschii spatelui nu sunt lucrati, deci practic hipertrofia nu a avut loc in acea zona mai deloc. Ca sa scapi de durere, sfatul meu ar fi sa lucrezi atat muschii spatelui, cat si ai abdomenului, ca aceste grupe musculare la anumite exercitii merg mana in mana si asta se resimte la incepatori. Durerea este normala, caci astfel muschii se construiesc, dar atentie, sa nu lucrezi exagerat de mult grupa peste limitele tale, ca s-ar putea sa iti expui zona urmarilor negative. Daca durerea nu dispare dupa cel mult o saptamana de la incetarea activitatii intense acelor muschi, inseamna ca este o problema.

| Elelei a răspuns:

Mai exact, ce te doare?
Faci exercitiile acasa, direct pe podeaua dura? Pune o saltea.