| JohnSeed a întrebat:

Am o raceala destul de nasoala, cu febra, tuse si celelalte simptome aferente. E normal ca in caz de raceala urinarea sa fie ceva mai frecventa? Nu pot sa zic ca m-am mutat permanent in baie, dar urinarea e ceva mai frecventa decat de obicei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. De la raceala.

| vocea a răspuns:

Urinările frecvente reprezintă situaţia în care o persoană simte nevoia de urinare mai frecvent decât de obicei. Aceasta poate apărea datorită multor cauze, unele dintre ele nefiind grave. De exemplu, urinarea frecevntă poate apărea datorită consumului crescut de lichide, mai ales de tipul celor care conţin cofeină sau alcool. Sarcina poate determina micţiuni frecvente datorită presiunii exercitate asupra vezicii urinare de către uterul mărit.

Dacă urinările frecvente sunt inexplicabile sau persistente, ele pot fi un simptom al unor afecţiuni. Acestea includ diabetul, infecţiile tractului urinar, hipertrofia prostatei şi efectele adverse ale anumitor medicamente precum diureticele.

Micţiunile frecvente pot apărea la orice vârstă şi în orice grup populaţional şi pot apărea izolate sau însoţite de alte simptome precum urina urât mirositoare şi arsurile la urinare. Nicturia reprezintă urinările frecvente apărute în timpul nopţii şi este frecventă la bărbaţii de vârsta a doua şi a treia, dar micţiunile frecvente pot apărea şi ziua nu numai noaptea.
Simptome ale tractului urinar ce pot apărea alături de urinările frecvente includ:
• Dureri abdominale, pelvine, în flancuri, laterale sau spate;
• Spasme, dureri sau crampe ale vezicii urinare care se simt în regiunea abdominală inferioară;
• Urină tulbure sau modificări de culoare ale urinei ca de exemplu urină închisă la culoare, asemănătoare ceaiului, decolorată, cu tentă roz-roşie sau urină cu sânge (hematurie);
• Disurie (durere sub formă de arsură sau disconfort apărut la urinare sau dificultăţi de urinare);
• Urină urât mirositoare;
• Incontinenţă urinară, scurgeri (pierderi) de urină sau jet urinar întrerupt;
• Micţiuni imperioase (nevoia urgentă de a urina imediat ce a apărut senzaţia).

Alte simptome ce pot apărea:
• Mărirea (umflarea abdomenului);
• Sete sau foame excesivă;
• Febră;
• Frisoane;
• Creştere sau scădere inexplixabilă în greutate;
• Secreţii vaginale sau peniene neobişnuite

Am scris asta pentru ca asa mi-a spus si mie doctorul cand eram racit si urinam des, este de la raceala la rinichi asa ca iti recomand sa bei ceai cu miere si lamaie chiar si o cura de bere, este bun ceaiul de coada calului si soricelului si sa ai un brau ceav sa iti acoperi soldul.

| octav005 a răspuns:

Da. doar daca ai racit la rinichi. este foarte posibil sa urinezi foarte des.

| Adelina1905 a răspuns:

Este normal, din cauza ca iei pastile și bei ceai. Dupa ce te vindeci nu vei mai avea nimic.