| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am o serie de intrebari si as vrea niste sfaturi de la niste persone capabile sa ofere asa ceva... va rog sa nu ma judecati daca spun ceva prostesc etc. Deci: eu sunt baiat, am 16 ani si am cam 1.70 inlatime (+/-), am cateva kilograme in plus, nu tin neaparat o dieta pentru ca am inteles ca nu fac minuni toate... pe urmatoare perioada asta e planul meu: incepand de astazi vreau sa tin un regim alimentar (adica fara paine, prajeli, dulciuri, in general sa mananc doar fructe legume si ca si carnuri doar piept de pui). Regimul asta vreau sa-l tin pana la un moment cand nu vreau sa mai mananc nimic 5 zile, apoi o sa cresc usor numarul de kalorii pana ajung la maxim 2000 de kalorii pe zi si incepanad din punctul ala vreau sa duc un stil de viata sanatos. O prima intrebare ar fi daca fac aceste lucruri (combinate cu miscare zilnica, adica plimbari si 3 serii pe zi de abdomene plus alte completari) as putea spera ca in 3 luni sa ajung la kilogramele normale? (acum cred ca am 90 de kilograme, dar chiar si asa nu se vede pe mine ca fiind o persoana foarte grasa).
O alta intrebare ar fi: ce as putea sa fac in momentele cand nu am motivatie si sunt aproape gata sa manac iar ceva nesanatos?
Credeti ca e bine ce vreau sa fac?
Si cum as putea opri aparitia vergeturilor in caz ca vor aparea?
Ce alte sfaturi puteti sa mi mai dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu conteaza artificiile si dietele, conteaza sa fii in deficit caloric, la finalul unui interval de timp. Intervalul ala poate fi o zi, o saptamana sau o luna si cu cat e mai mare cu atat slabesti mai mult. Un Kg dat jos inseaman aprox 7500 calorii deficit, ca sa iti faci o idee.

Nu recumand sa mergi la mai mult de 75% din necesarul zilnic pentru ca va fi o dieta foarte dureroasa, mai bine incet si sigur. In acelasi timp ar fi bine sa te asiuri ca manaci cel putin un gram de proteina pe kg de masa mulsculara pe zi ca sa nu pierzi foarte multa masa musculara in timpul slabirii.

Nu, nuo sa slabesti in 3 luni. In functie de deficitul calori catre care vrei sa te duci si cele 7.500 de calorii pe kilogram slabit poti sa iti faci o idee cat de repede o sa ajungi la greutatea ideala. Tine minte ca pe masura ce slabesti, necesarul caloric zilnic scade deci nu o sa slabesti spre final cu aceiasi viteza ca la inceput.

In general dietele nu-s o idee prea buna la varsta ta, cada nu-s bine gandite, pentru ca esti in crestere. Cred ca ar fi mai ok sa te rezumi la a manca sanatos si a scoate sucurile, dulciurile si snacksurile din dieta + sport.

Vergeturile nu pot fi evitate decat cu produsele acelea pentru gravide, doar ca sunt scumpe si o sa trebuiasca sa te dai zilnic pe toata perioada dietei.

spor happy

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un regim alimentar il faci impreuna cu un medic nutritionisat nu asa de capul tau si nu pe TPU, ai 16 ani esti in crestere si ai nevoie de proteine vitamine, deci faptul ca te ai ingrasat este din cauză ca maninci la mec si la Kfc, bei sucuri carbogazoase care astea au un continut ridicat de zahăr, zaharul duce la obezitate, painea la fel, tie i ti trebuie o schema de regim combinata cu exerctii fizice mers pe jos, dar daca nu te motiveaza ceva sa faci schimbări degeaba ai schemă de regim tot ca tine o sa faci si o sa slabesti cand o zbura porcu.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, prin infometare nu vei rusii niciodata sa slabesti, dimpotriva, iti infometezi corpul si cand ii dai putina mancare, asimileaza dublu. Deci ideea cu 5 zile de infometare este total gresita si inutila, fiindac pui dublu in urmataorele saptamani.

Daca vrei sa slabesti trebuie sa tai toti carbohidratii si dulciurile, mancand 1000 calorii pe zi (cate 300-350 calorii la fiecare masa).
Sportul- alt lucru extrem de util si necesar in slabit si in mentinerea unui corp sanatos si frumos.

Vergeturile - sunt crapaturi ale pieli, care apar din cauza ingrasarii foarte rapide cand pielea nu are timp sa se intinda suficient de repede.
Vergeturile nu dispar, doar isi schimba culoarea.
O piele proaspat crapata are culoarae roza spre violaceu, dar dupa 1 an, crapatura devine alba si cu ea ramai asa, pana la adanci batraneti.
Ideea este sa nu mai iei deloc in greutate, ca sa nu mai apara alte vergeturi.

La 16 ani si 1.70m ar trebui sa ai 60-65kg.
Daca ai 90 de kg la inaltimea si varsta asta, esti deja gradul 1 de obezitate si predispus spre pre-diabet.
Ce doresc sa-ti spun este, ia in serios slabitul si fa-o intr-un mod snatos, ca sa te tina toata viata si sa nu mai pui inapoi greutate.
Motivatia vine din dorinta de a fii sanatos la varsta asta cand inca esti copil si urmeaza sa intri in viata de adult. Fa-o ca om tanar si sanatos, nu ca unul bolnav, fiindca nu-i nimic santaos in obezitate!

| sierra1 a răspuns:

"am cam 1.70 inlatime (+/-), am cateva kilograme in plus.ce as putea sa fac..sunt aproape gata sa manac iar ceva nesanatos?"

dacă prin nesănătos te gândești la un big-mac, o șaorma sau aripioare de la kfc, o dată pe lună, nu fă nimic. Poftă mare!

| Brizbriz a răspuns:

"as vrea niste sfaturi de la niste persone capabile sa ofere asa ceva"
doctor nutritionist?
numai cu ala mergi la sigur, altfel... nu prea

| Cehoslovacia a răspuns:

De ce sa mananci doar piept de pui?
mananca cotlet de porc, carne de vita, piept de curcan, muschi afumat de porc, de ce sa te limitezi doar la clasicul piept?
in momentul in care esti gata sa renunti, gandeste-te ca iti bati joc de progresul tau si de toate sacrificiile pe care le faci, nu zice nimeni sa nu mananci si prostii, dar cu o limita frate.
Eventual, poti sa o rogi pe Mama ta sa iti faca o prajitura de casa indulcita cu stevie sau zaharina, e mult mai sanatoasa decat ce cumperi tu sau daca nu ai posibilitatea asta poti sa mananci ceva de la magazin dulce, dar citeste eticheta sa fie cat mai slab kcal si sa nu contina prea mult zahar si grasimi saturate, nu ai nevoie de asa ceva.
Diferenta dintre slab si gras e facuta de gust, unul gusta iar celalalt baga in el pana se satura.
La masa incearca sa nu mananci pana se saturi, trebuie sa ramana intotdeauna loc de ceva, daca mananci pana te saturi se depune ca strat adipos.
Ultima masa sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare.
Chiar si mancatul sanatos e periculos daca nu e controlat, mi se par destul de mult 2000 de kcal la nivelul tau de activitate, mergi pe un 1700-1800 de inceput si dupa vezi daca mai scazi putin sau nu in functie de rezultat.

| 3824060673 a răspuns:

Luni, Miercuri și Vineri alimentare doar după ce apune soarele și zero produse animaliere, nici lapte, nici ouă și nici ce conține grăsimi de la animale. Dacă se poate nici ulei. Doar legume fierte, iar dealungul zilei doar apă proaspătă și bună.
Marți 3 mese modeste ouă fierte (max3) și sport, la prânz un piept de pui fript cu legume siestă și sport, seara un ceai și iar o serie de flotări (10x3)
Joi la fel dar înlocuiești pieptul de pui cu pește și sport, sport după fiecare masă
Sâmbătă la fel supe carne de vită fiartă bine la prânz și sport.
Repetă asta 6 luni fără să te abați nici măcar odată și apoi caută'mă să'ți dau un pont pentru întreținere.
Succes