| anonim_4396 a întrebat:

Am o serie de probleme si vreau sa stiu daca aveti vreo idee :/ in primul rand uneori imi tremura corpul din senin. Mi-am luat din curiozitate tensiunea si in timp ce mi o luam imi tremura ceafa cu tot cu cap ( tensiunea a fost buna, dar pulsul a fost 97 si neregulat)tremur mereu, pe fese am niste puncte rosii si albe ( cred ca si cosuri ) care ma mananca excesiv (tin o igiena curata.)ma junghie in partea stanga si dreapta a abdomenului ( apendicita? ), dupa fiecare scaun am o umflatura foarte mare ( care a inceput sa se faca din ce in ce mai mare, sau asa am eu impresia ) care imi da senzatia ca mai trebuie sa stau pe wc, desi eu nu mai am ce sa fac. dupa scaun se retrage la loc. Uneori simt in anus junghiuri, intepaturi foarte puternice care tin 2-3 secunde si ma fac sa sar dupa scaun ( Asta mai rar, o singura zi m-a intepat o data la cateva minute. ) si mai nou, dupa scaun mereu am gaze, imi chioraie stomacul si ma doare capul ( imi vine ameteala)si am inceput sa fac scaun o data la 2 zile, pentru ca atunci cand ma trece sunt la liceu si nu pot sa fac, si dupa cand ajung acasa nu ma mai trece si raman constipat. Vreun ajutor? cineva? sunt cam ingrijorat :/ mai am si alternanta intre constipatie si diaree, si uneori chiar amandoua deodata. uneori mai simt si junghiuri puternice in vezica urinara. In plus,mereu cand transpir abudent, seara inainte de spalare cand imi dau chilotii jos miros a fecale. Ma spal dupa fiecare scaun, dar mereu cand transpir, transpiratia din zona aia este amestecata cu un miros neplacut. ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alicezzz a răspuns:

Eu zic sa mergi la medicul de familie si sa îi dai aceste detalii si sa te trimita la un consult. Asa aici isi pot da multi cu pårerea. Palpitatiile le poti avea pe baza de stres de emotii etc durerile in stanga sau dreapta nu cred ca apendicita, ea doare pe dreapta si se ala cu durere pe picior stare de voma, crampe etc. Problemele cu colonul, gaze etc si alte stari pot fii de la alimentatie, poate fii vorba de un colon iritat sau hemoroizii, nu stiu nu sunt medic asa ca ai nevoie de un control mai amånuntit!