| anonim_4396 a întrebat:

Am parul foarte gras.

Daca azi nu ma spal pe cap, maine ma mananca capul.

Si din cate stiu eu nu e bine sa te speli zilnic pe cap.

De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu legat de la cat timp ar trebui spalat parul, depinde si de tipul de par pe care il ai, daca parul tau este gras il poti spala si zilnic. Ai putea folosi un sampon mai usor pentru ulizarea zilnica. sau sa folosesti sampoane pentru parul gras. Ai putea merge si la un doctor.

| Valy4567 a răspuns:

Părul tău secretă în mod natural ulei (sebum) pentru a proteja rădăcina firului de păr. În cazul tău, glandele sebacee produc prea mult ulei astfel încât rădăcina nu mai are ce face cu el și îl ridică la suprafața pielii, unde dă acea senzație de păr gras.
Nu te mai spăla pe cap zilnic, pentru că atunci când te speli cureți părul de uleiuri, iar glandele sebacee vor secreta mai mult pentru a înlocui cantitatea spălată.
Folosește șampoane special destinate părului gras (Head 'n' Shoulders) și adresează-te unui medic dermatolog.