| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

am probleme cu acneea de 5 ani, sunt dependent de doxicilina, am o acnee foarte severă, vreau să ma las de antibiotice,
Am loat acum un supliment natural care are,vitaminele C,E, B6, gluconat de zinc, gluconat de cupru,
Să fiu sincer chiar simt ca ajuta nu sunt curat ca atunci când i-au antibioticele dar e ok,
Acest medicament e cam scump si nu îmi permit să iau mereu,
Știți există un medicament care are toate astea sa ajute la acnee si sa fie ieftin?
Sau de unde le pot cumpara separat dar nu vreau să dau 60lei pe bucatalaughing, sunt 5 totuși de unde 250+ lei pe lună

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Bună! Nu îți recomand să iei tratamente după ureche, mai ales că nu știi din ce cauză ai acnee și mai ales, severă. Ar trebui să mergi la un dermatolog, te va ajuta mult. Pe langă faptul că te va lămuri cu multe chestii, îți va da și un tratament eficient.
Ar fi trebuit să îți pui un semn de întrebare atunci când ai văzut că și cu tratamentele luate, nu apar schimbări. Clar, problema vine din altă parte. E posibil să fie și din cauza alimentației, chiar nu știu ce sa îți spun. Cel mai indicat ar fi un control. Gândește-te că e mai bine să dai acum niște bani (nu mulți, te asigur) și să scapi cât de curând de probleme, decât să te mai chinui câțiva ani căutând tot felul de remedii etc
Dacă e să o luăm logic, ori că dai acum niște bani, ori banii cheltuiți de-a lungul anilor pe tratamente care e posibil să nu își facă deloc efectul, e același lucru.
Mult succes!

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru metehne):

Pai cine crezi ca ma făcut dependent de doxicilina?
Dermatologu mă ținut 9 luni non-stop, ba chiar după vroia să mă bage si pe ceva mai tare rouacutane de aia nu am mai fost...

| metehne a răspuns (pentru Daniel_Dan_1997):

O a doua opinie e binevenită mereu. Zic să nu te dai bătut, doar pentru că dermatologul ăla nu a fost ok, nu înseamnă că toți sunt la fel.