Întrebare recomandată | Alexmsl a întrebat:

am probleme cu dinții de mult timp, in momentul de față mai am 2-3 carii de rezolvat după care îmi voi pune aparat. Problema e ca dentistul respectiv mi-a spus ca o sa țin aparatul cel puțin 2 ani. Este cam mult și ma gândeam dacă exista o alternativa. De exemplu operație pentru îndreptarea dinților sau ceva de genu’ care sa nu dureze atât de mult. Țin sa mentionez ca am 17 ani, un dinte de sus din față îmi este peste celălalt, am un canin ridicat și dintele de lângă canin este puțin mai in spate. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu exista alternativa. Aparat dentar fix/mobil.

Forta cu care se actioneaza asupra dintilor trebuie sa fie mica, altfel risti sa ramai fara ei, de aia dureaza asa de mult.

| WhiteLife a răspuns:

Nu mi se pare mult 2 ani, eu l-am purtat 2 ani jumate. Depinde foarte mult de dinții tăi și cat de repede se îndreaptă. Sunt persoane la care se vad diferente după o săptămână, la altele după o lună. Daca dinții tăi se mișcă repede vor și reveni repede așa cum erau strâmbi. In plus, daca îl porți mai puțin după va fi nevoie să porți gutiere și ziua și noaptea, daca îl porți mai mult o sa ai gutiera doar noapte (sigur, și aici pot fi diferențe) și astar un avantaj foarte mare. Ortodontic știe cel mai bine care e situația și nu poți să faci ce și cum vrei tu happy după ce te vei obișnui vei vedea că nu e nimic rău. Mie mi-a plăcut foarte mult sa am aparat și l-aș mai fi purtat big grin

| Gigi777 a răspuns:

Nu o sa te judece nimeni dupa aspectul dintilor tai. Important este ce ai tu inauntru. Daca vrei sa porti aparat dentar, nu trebuie sa-ti fie rusine pentru ca este ceva normal. Foarte important este sa te speli in fiecare zi pe dinti ca sa nu mai faci carii. Sanatate!

| Creciunescu_Raul_1999 a răspuns:

Eu il am de 3 ani te obișnuiești si sa stii ca merită?