| tpb a întrebat:

Salut TPU,
Am purtat aparat dentar fix (brackets) vreo 4 ani.Acu 2 zile, stomatologul a spus ca dintii s-au asezat cum trebuie, iar acum trebuie sa port aparat de seara.Tot atunci mi-au facut aparatu de seara,si pana astazi, l-am purtat chiar si ziua...Problema mea e ca un incisiv se deplaseaza in fata, peste celalalt incisiv...Nu prea mult dar incepe; si vreau sa va intreb daca este normal sau nu, si ce ar trebui sa fac.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă din nou pentru o reevaluare, dintele nu este fixat în alveola dentară.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu e normal sa se aseze peste celalalt, neaparat trebuie sa te duci inapoi la stomatologul tau sa iti vada dintii si el iti va spune exact ce e de facut.

| bubblesinthebottle a răspuns:

Ai maselele de minte crescute? am purtat si eu aparat dentar fix dar nu am avut probleme ...cred ca problema ta este din cauza ca ai maxilarul mic asa ca va trebuii sa iti faca extractie de dinti(iti scoate maselele de minte sau alte masele din spate)