| Hellboy96 a întrebat:

Am sa va spun si eu problema mea pe care o am.
În ultimul timp tind sa cred ca ma apropii din ce în ce mai mult de schizofrenie.
Ma neglijez foarte mult, în sensul ca nu am ieșit cu prietenii vara asta, am stat in casa foarte mult, m-am trezit, am fost la baie si am stat până seara cu ochii in telefon si tabletă. Stau foarte mult și mă joc.
De vreo săptămână nu prea mai mănânc, nu simt nevoia sa fac acest lucru, cand ma duc sa mananc mâncare care îmi plăcea inainte, stau si mananc extrem de încet si nici nu mai pot mânca toată mâncarea care e în farfurie.

Nici cu membrii familiei nu prea ma mai bag in seama, cu tatăl meu vitreg nu ma bag deloc, decât daca ma întreabă ceva, atunci ii răspund și atât.
Cu fratele meu cand jucam vreun joc, ma enervez foarte tare pe el, il injur foarte des.
Cat despre mama mea, cu ea nu vorbesc aproape deloc, doar schimbăm 2 vorbe atunci când mă cheama la masa.

Toată ziua stau în pat ca o legumă cu ochii în telefon si tabletă.

Ma simt cam deconectat de tot ceea ce inseamna lumea reală.

Nu ma mai bucur de lucrurile care înainte îmi aduceau o bucurie de nedescris.

Fac farse foarte proaste, deși nu vreau, parcă ma simt necontrolat.

Dar de mâine vreau sa ma schimb. Vreau sa scriu poezii, sa citesc cărți, sa ies afara sa ma plimb, sa fiu mai iubitor. Sa îmi găsesc un hobby.
Oare dacă mi-as schimba stilul de viață as evita schizofrenia?
V-as ruga sa îmi dați si niste sfaturi legate de cum o pot evita, ce pot face, cum pot face.
Va mulțumesc ca mi-ați acordat timp citind întrebarea mea și va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Arrakis a răspuns:

Nu esti schizofrenic... poate schizoid. Nu face confuzii daca ti se pare ca suna similar.
Si nu te vei schimba de maine si nu iti schimbi stilul de viata pocnind din degete.
Sfatul meu e sa petreci mai mult timp cu oamenii din jurul tau, nu cu dispozitivele electronice. Ce alt sfat ti-as putea da? Stii si tu asta, nu? Dar chiar vrei s-o faci?
Mindset-ul pe care ai pornit tu de ceva vreme e destul de greu de schimbat. Si oricum 100% postarea asta de pe TPU rezulta doar din reprosurile si certurile avute in familie. Cum ca ti se va interzice accesul, n-o sa ti se mai plateasca netul si alte chestii de genul asta, altfel chiar nu te-ar interesa deloc. Si cred ca asta ar si fi o solutie radicala, oricat de brutala ar parea. Trebuie sa-ti tratezi dependenta de Internet/dispozitive electronice mai intai. Iar aici trebuie ajutor 100% din partea parintilor intrucat ei sunt responsabili de faptul ca te-au neglijat cam mult in fata acestor dispozitive. Oricat te-ar certa pe tine e tot in responsabilitatea lor sa te ajute sa ai alte preocupari sanatoase.
Si repet. Nu te vei schimba de maine! Cum nici fumatorii nu se lasa toti incepand de maine.

| Hellboy96 explică (pentru Arrakis):

Mulțumesc pentru raspuns, sunt destul de confuz în legătură cu multe lucruri

| doctorandus a răspuns (pentru Arrakis):

Adictia de net/telefon/PC nu este un diagnostic acceptat de medici.

Schizofrenia nu poate fi prevenita prin schimbarea stilului de viata, e ca si cum ai cere carutei sa impinga boii.

| Arrakis a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nu e schizofrenie! Ca sa fie schizofrenic trebuie sa piarda de-a binelea contactul cu realitatea si sa aiba halucinatii. El e doar detasat de realitate si relatii sociale (limitate pe Internet).
Iar dependenta de Internet e unul din factorii care poate constitui o clasificare de tulburare de personalitate.
Deocamdata nu exista diagnostic special pentru aceasta dependenta, desi au mai existat presiuni.
DAR nu conteaza atat de mult niste etichetari/diagnostice per se, ci niste pattern-uri de comportament nesanatos si cum pot fi remediate (daca pot fi atat timp cat trebuie sa existe si vointa in acest sens).

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Poate ar trebui să începi prin a căuta definiția "schizofreniei", ca să nu mai folosești cuvinte la întâmplare.

| Donsavas a răspuns:

Nu este schizofrenie! Psihoza se manifesta prin catatonie, paranoia. Tu probabil ai anxietate si de asta scapi dacă iti schimbi stilul de viata. Iesi din zona de confort! Doar asa vei evolua.

| mudokins78 a răspuns:

"Dar de maine vreau sa ma schimb" (Jean Constantin-BD In Actiune) (Toma Caragiu-"oo, ..sigur,alt costum, alta cravata,.)

| Raizing a răspuns:

Ai doar -mici confuzii -in Comportamentul Derivat-

Relatiile de familie sunt un aspect de Baza al vietii noastre, familia ne este oferita si nu o putem alege.

Pentru multi sunt o problema si sunt o sursa de conflict, pentru altii o sursa de mare fericire.
In orice caz, nu putem nega ca toate ne afecteaza.

Cand aveti o problema cu unul dintre membrii familiei, incercati sa nu implicati restul sau sa-i dezvaluiti. Daca faceti acest lucru, altii vor fi obligati sa se pozitioneze si relatia va fi Contaminata.

Modificati imprejurimile, modificandu-te:

Este clar ca oamenii nu au puterea de a modifica ceea ce fac sau gandesc sau controleaza altii, dar este adevarat ca ii putem influenta intr-un fel, actionand ca o oglinda.
Daca cineva tipa la tine si striga la el, care probabil va escalada, daca vorbesti Bland si afirmativ, este mai probabil sa se calmeze, nu AM schimbat persoana respectiva( care este agresiva), dar am reglementat-o ​​cat putem, si oricat de mica se pare, aceste schimbari sunt foarte importante.

La ce ma refer -este ca ceea ce avem este o reflectare a ceea ce facem, simtim si spunem.In exemplul precedent, cealalta persoana, cea care a strigat ceea ce urmeaza sa obtina este ca oamenii sa-i evite sau sa-i trateze diferit, reflectand modul in care se comporta cu lumea.
Daca moduleaza modul in care facea cealalta persoana, ea s-ar schimba pe masura ce ceilalti o vad si se raporteaza la ea.

Ideea din spatele tuturor acestor lucruri este sa ne instruim sa atragem situatii(si relatii)mai pozitive, Constructive si Satisfacatoare.

Atunci cand o relatie cu cineva pe care il iubesti merge prost, primul lucru este sa te -Observi- pe tine insuti si sa schimbi modul in care cineva se comporta sau reactioneaza cu acea persoana.
Trebuie sa CreZi in posibilitatea de a imbunatati relatia si, de asemenea, sa fi constient de provocari ale gandurilor Disfunctionale si Nerealiste care saboteaza relatia(reflecta -apoi ationeaza)

Vizualizeaza si pregateste -modul de comunicare cu acea persoana( spre exemplu: prietenii tai), deoarece atunci cand apare conflictul poate fi mai dificil sa v@ controlati si sa modulati raspunsul.