Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

happy
Am si eu o intrebare legata de ceaiul de slabire de la Naturavithappy.
Pe cutie scrie ca trebuie consumat timp de 4 saptamani, iar apoi se face o pauza. Tot pe cutie scrie ca trebuiesc consumate 2 cani pe zi.
Tinand cont de faptul ca eu consum doar 1 cana pe zi, are ceva daca beau ceaiul mai mult de 4 saptamani? Ce efecte negative ar putea avea?happy
Funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În acest caz, într-adevăr, este recomandată o cană/zi cel puţin 1 săptămână, după care încerci IAR să bei 2 căni/zi.
După ce se "obişnuieşte" puţin organismul cu acest ceai, este posibil să NU mai ai această problemă şi să poţi continua cu 2 căni zilnic.

În cazul în care, totuşi, efectul laxativ este prea intens, atunci bei DOAR o cană zilnic, DOAR o lună.

NU "dublezi" perioada de administrare!

În caz de nevoie, după o pauză de 2-3 luni, se mai poate face o "cură" ( de o lună ) cu acest ceai.

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Indicaţiile de pe cutie ( Prospectul ) TREBUIE respectate ÎNTOCMAI!

Dacă acolo scrie că se beau 2 căni pe zi ( una dimineaţa şi una seara ), atunci aşa TREBUIE să-l bei!

Nu doar o cană pe zi şi NU mai mult de o lună!

Dacă nu respecţi Prospectul, atunci bei acel ceai DEGEABA!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Pai scrie ca daca efectul laxativ e prea intens, sa se reduca la 1 cana pe zi. Si asa am facut.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

În acest caz, într-adevăr, este recomandată o cană/zi cel puţin 1 săptămână, după care încerci IAR să bei 2 căni/zi.
După ce se "obişnuieşte" puţin organismul cu acest ceai, este posibil să NU mai ai această problemă şi să poţi continua cu 2 căni zilnic.

În cazul în care, totuşi, efectul laxativ este prea intens, atunci bei DOAR o cană zilnic, DOAR o lună.

NU "dublezi" perioada de administrare!

În caz de nevoie, după o pauză de 2-3 luni, se mai poate face o "cură" ( de o lună ) cu acest ceai.

O zi frumoasă.

| patriiiii89 a răspuns:

Nu, nu are efect negativ.