| Paul_Samuel_1999 a întrebat:

am și eu o întrebare, ma doare maseaua stânga jos la presiune, carie sigur nu e pentru că am fost cu ea pentru carie in august și am un spălat regulat pe dinți, dar când fac cu limba pe partea din interior simt o crăpătură și mi-e sa nu se fi crăpat plomba/maseaua, am incercat sa o misc și chiar se clătește, mi-e frica sa nu trebuiască extracție, stiti ce este sau ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Daca te duci la endodont, nu trebuie extractie, ti-o face la microscop. evident, un cost mai mare, dar ai masea naturala. Cine n-are la cabinet aparatura, recomanda extractiewinking

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Sonia822):

Și dacă e doar crăpată?

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la medicul care ti-a tratat aceea masea.
Chiar daca este crapata, se poate aplica o coroana, daca radacina este buna.

| Sonia822 a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Eu am avut un ciot, 3/4 le rupsesem. Am fost la 5 dentisti, au spus ca se scoate 100%. Am fost si la un dentist specializat in endodontie si mi-a salvat-o. Orice ar avea, intr-o stare mai grava ca a mea nu poate fi. O sa-ti ceara radiografie, pentru a vedea radacinile.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Bula):

Și nu trebuie sa șlefuiască inapoi plimbam până unde e crăpată și să șlefuiască, și dacă pune coroană nu o să mă mai doară la presiune?

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Sonia822):

Ce ar trebui sa insemne ciot? Scuze dar nu înțeleg...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Pentru coroana trebuie slefuit un pic exteriorul, sa i sa faca loc.
Daca dintele nu are puroi sau imflamatie, atunci nu va mai doare.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Paul_Samuel_1999):

Plomba*

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Bula):

Ok mersi mult, zilele astea o sa ma duc la stomatolog si sper sa scap ieftin cu maseaua (nu la bani ma refer) daca stii cum zic

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Bula):

Si scuze ca te mai deranjez dar nu stii de ce se misca?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Daca maseaua se misca, atunci ori ai inflamatie, ori puroi la radacina.
Trebuie tratat (daca se poate) sau extras.

| Sonia822 a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Adica maseaua crapase, nu m-am dus, siuletrior 3/4 din masea a cazut, au ramas inauntru radacinile, si la suprafata o bucatica mica din masea, si mi-a restaurat-o. Sub microscop, endodontul scoate nervul din fiecare radacina, printr-un aparat numit aplexlocator, care ii spune cat sa bage conul. Interventia e efectuata in mod corect. Un dentist care nu are aceste aparate da la chici, si dureaza mai multe sedinte, sau o scoate de tot ca sa nu se mai complice (pentru ca poate dura mai multe sedinte) Daca iti scoate o masea, in 2 luni trebuie sa faci implant, pentru ca osul se subtiaza. Un implant costa app 500 euro si nu e simplu deloc, si realizarea lui completa are loc in 5-6 luni.
Daca nu faci implant in 2 luni de la extractie, ulterior costurile sunt riicata, pentru ca se pierde masa osoasa si e necesara aditie de os, pentru a suporta implantul, altfel exista riscul sa cada.
Trebuie sa lupti pentru o masea naturala.
Daca dentistul tau iti spune ca e de scos, zii ca nu esti pregatit inca psihologic, ca amani extractia, si mergi la un endodont.
Abia daca endodontul iti spune ca nu mai e nimic de facut, abia atunci sa stii ca, intr-adevar, e de scos.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Sonia822):

Aha, mersi mult!

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Bula):

Ok mersi foarte mult de ajutor si de timpul acordat!