| Ali0991 a întrebat:

am si eu o intrebare. Stiti cumva care ar putea fi motivul sau de ce atunci cand alerg sau fac cardio sau ceva care necesita sa respir mai mult si mai repede ma doare foarte tare in gat ca si cum as fi racit sau ceva de nici nu pot bea apa macar din cauza durerii si salivez foarte mult si imi vine sa scuip non stop pentru vreo 15-20 de minute pana imi revin? Iar saliva nu e chiar subtire cum e in mod normal, parca e oleaca mai groasa si se formeaza super repede si multa si imi vine sa o scuip afara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| davidd100dd a răspuns:

Raspunsuriile pot fi de mai multe felurii axate in mai multe categorii.
Una din categorii poate fii cauza uneii raceli la plamani pe care nu atii tratato.
Poate fi vorba si de conditiile in care se efectueaza exercitiile pe care le facetii,poate fii din cauza aerului rece, poate fii de la un efort extrem de mare facut brusc fara o incalzire adecvata, sau poate fii din cauza inimi supra solicitate la un efort prea mare.
Efortul prea mare pune si inima la munca iar cand spui inima la munca se intelege ca inima nu mai bate normal sau accelerat si bate extrem de accelerat
Acest efort peste limita corpului provoaca ritm cardiac extrem de mare la randul sau ritmul cardiac conduce sangele cu o viteza dubla prin vene, ceea ce duce la subtierea vaselor de sange, atunci corpul transmite un mesaj de oboseala sau un nod in gat care, cu cat mai mult efortul e mai mare nodul acela devine extrem de dureros atat de dureros incat simti ca nici aer nu mai poti trage...aceste simptome de nod in gat, amorteala bratelor, ameteala, transpiratie rece, poate duce in unele cazuri la infarct si comotii cerebrale adica vasele.de sange explodeaza.
Dar cel mai bine e sa mergi la un consult sa vezi mai exact ce iti zice un medic specialist in cardio.

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Te doare in gat pentru ca nu respiri corect.trebuie sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura, altfel aerul te irita pe gat

| romeo78 a răspuns:

Pentru că este posibil să aveți o deviație de sept, o sinuzită sau o inflamare a laringelui.
Mergeți la un medic ORL.

| Evolution a răspuns:

Pentru ca te fortezi, nu ai un ritm constant si nu esti antrenat. Probabil nici nu esti asistat de un antrenor si faci de capul tau.
Exercitiile cardio trebuiesc executate corect si intr'un anume mod si timp. Rezistenta o capeti in timp, nu intr'o zi de alergare de iti pompeaza sangele in vene.
Si mie mi s'a intamplat si nu eram racit sau ceva. Mai ales cand eram la inceput. Legat de scuipat si saliva, este deshidratarea probabil, sincer nu stiu ca eu nu am stat sa ma analizez asa de mult sa vad cum e si saliva laughing. Si normal ca se formeaza multa, daca nu se forma saliva inseamna ca aveai o problema de sanatate.
Sfatul meu este sa faci cu un profesor exercitii si dupa ce le inveti le faci singur, nu te mai studia atat.
Succes!