| WindowsOpener a întrebat:

am si eu o intrebare: Vi se pare normal ca la 16 ani sa am doar 1, 65 cm? Trebuie sa caut exercitii cu care as putea sa ma mai inalț,sau e normal asa cum e? Tin sa spun ca am facut deja in seara asta cateva exercitii care se presupun a fi pentru a ma inalţa,si vreau sa stiu daca e bine sa continui. Multumesc, dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Dia_Alin_1999 a răspuns:

Fiecare om moștenește genele părinților de ex: mama are grupa de sânge A(2), tata are B(3) probabilitatea că eu sa am grupa AB4 este de 50%, iar restul de procentaj este că grupa poate fi A(2) sau B(3).
În fine eu am 17 ani și am că înălțime 1, 60 este o moștenire a genei X adică părinții sunt secunzi sau înalți, noi (copii lor ) moștenim unul dintre ei.
Este perfect normal sa crezi că înălțimea ta nu este de ajuns și ți de pare absurdă.
Părerea mea este ca sa nu îți faci griji până la vârsta de 19 respectiv 21 corpul inca de dezvolta.
FUNDA

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista exercitii care ar putea sa te ajute la crestere acum, esti destul de mare si aproape s-a incheiat perioada ta de crestere.
Ar fii fost bine daca incepeai cand erai mult mai mic...
Daca esti baiat, mai poti creste inca 3-5 cm pana pe la 18-20 de ani, dar daca etsi fata, ma tem ca tocmai ti s-a incheiat perioada de crestere in inaltime.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Inaltimea ta e normala mai ales daca ai parinti scunzi. Posibil sa mai cresti cativa cm, mai ales daca nu ai avut inca o perioada de crestere rapida. Daca faci corect exercitiile respective sigur nu iti vor face rau dar nici nu garanteaza rezultatele.

| AlexCristi97 a răspuns:

Continua, nu strica niste exercitii facute CORECT! Incearca sa faci baschet sau handbal daca vrei sa te mai inalti. Daca pe acolo e si media inaltimii parintilor tai, vei mai creste doar putin orice ai face. Daca parintii tai sunt mai inalti, sigur vei mai creste si exercitiile te vor ajuta si mai mult.

| Al999 a răspuns:

Nu exista exercitii speciale de a creste in inaltime, esti in crestere ai timp destul sa cresti.

| GreenOrange a răspuns:

Selectia naturala. Pur si simplu, unii oameni sunt mai inalti, altii mai scunzi. Incearca sa joci basket, poate ajuta. Si fa sala, sau exercitii fizice. 1, 65 e o inaltime rezonabila, lucreaza-ti corpul si obisnuieste-te cu tine.