| TheEyes a întrebat:

Am si eu o mica problema.O prietena de-a mea are de mai mult timp ceva probleme cu plamanii..Adica cand tuseste, tuseste sange si.A fost la doctor si a zis ca nu se poate face ceea ce e imposibil.M-am interesat eu si de la prieteni si de pe net si am inteles ca se pot forma niste caverne sau ceva de genu.Adica gauri in plamani..Imi puteti spune si mie va rog frumos cum ar putea rezolva problema? Un tratament sau nu stiu ceva de genul? Multumesc anticipat, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cum adică: „A fost la doctor si a zis ca nu se poate face ceea ce e imposibil"?!?
E din păcate posibil să fie bolnavă de TBC. Necesită internare imediată. Sună la 112.

| Fatamuntilor a răspuns:

Adica ala e singurul medic pe o raza de 10 km?
Sa caute alt medic si asta cat mai urgent.
Dupa cum descrii tu, ar putea fi vorba de TBC, CONTAGIOS!

| SkyPilot a răspuns:

Exista mai multe cauze posibile care pot duce la o astfel de situatie. Ar trebui sa ne spui care a fost diagnosticul ca sa iti putem da idei de s-ar putea face. Oricum, nu trebuie sa te iei dupa raspunsurile primite aici. Cea mai buna idee ar fi ca prietena ta sa vada un alt doctor, pe cat posibil un specialist, si ar fi si mai bine sa fie un pneumologist de renume dintr-un centru universitar daca poate ajunge la unul.