| Cristii2001 a întrebat:

Am si eu o nelămurire! Tuturor ni se întâmpla sa ne înecam cu apa etc,sau chiar cu scuipat, ceva normal. Dar întrebarea mea este: "Este normal sa ne înecam cu scuipat în somn". Asa mi s-a întâmplat azi-noapte. M-am înecat cu scuipat. Mama mi-a spus ca dorm cu gura deschisă si de accea!
Multumesc! (FUNDA)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este normal, mai ales daca aveai nasul infundat. Totusi, daca se repeta prea des problema, un consult ar fi indicat. Poate fi vorba de multe chestii de la o simpla sinuzita pana la apnee.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, dar este logic sa ti se intample din pozitiile gresite adoptate.
Dormind cu fata un sus si uitand sa inghiti in somn, te poti ineca!
Este acelasi lucru cu: dormi pe o mana indoita, iar a doua zi te doare, pentru ca un tendon a fost tinut mai multa vreme intr-o pozitie gresita si s-a inflamat.
Asta ni se intampla tuturor din cauza pozitiilor incorect de a dormii.

| Cristii2001 explică (pentru Violleta2022):

Pai... Cred ca dormeam partea stânga. Stiu ca nu e bine sa dormi cu fata un sus, si niciodată nu fac asta! Dar eu nu m-am înecat ...adica ceva grav. Ca si cum bei apa sinte ineci si începu incepi sa tușești!

| vocea a răspuns:

Se mmai intampla creca tuuror ni s-a intamplat.

| AdiZone a răspuns:

Cel puțin mie mi s-a întâmplat, dar când eram răcit cred ca este normal.

| Cristii2001 explică (pentru AdiZone):

Mda. Cred ca aveam nasul înfundat si țineam gura deschisa ca sa respir. Si mi s-a acumulat saliva si cand am inspirat aer, s-a dus si saliva pe gat. Spre deosebire de tine eu nu sunt răcit... Dar am mai mereu nasul înfundat. Multumesc pentru răspuns. Voi mai aștepta câteva raspunsuri! Dupa aceea voi da funda!

| KanameKuran a răspuns (pentru Cristii2001):

Daca ai nasul mereu infundat, chiar daca il cureti periodic, du-te la doctor, este posibil sa ai o problema meiacala.

| Cristii2001 explică (pentru KanameKuran):

Cand am tras aer cu gura (nările le aveam infundate) aveam si saliva, si aia s-a dus pe gat... Nu cred ca este nevoie de control. Nu ti s-a întâmplat niciodata sa te îneci cu propriul scuipat?

| KanameKuran a răspuns (pentru Cristii2001):

Ba da, insa intr-un alt comentariu spuneai ca ai nasul mai mereu infundat. Eu ti-am dat un sfat, treaba ta daca il urmezi sau nu. big grin

| Cristii2001 explică (pentru KanameKuran):

Ma duc la control la doctor la Bucuresti in fiecare luna (O.R.L),pentru ca din 2012 ma confrunt cu o sinuzita. Si mi s-a spus ca o sa am nasul mereu înfundat. Si cred ca e ceva normal (sa te îneci cu saliva si sa începi sa tușești ) cand respiri pe gura. Pentru ca saliva se acumulează, si cand tragi aer cu gura, se duce toata saliva pe gat si te ineci si începi sa tușești