| VoicuStefanDaniel a întrebat:

Am si eu o problema, acum 1 saptamana de cand am venit de la scoala a inceput sa ma doara burta ma durea capu' si aveam stari de voma, am stat vreo jumatate de ora la calculator dupa aceea m-am dus sa ma culc pentru ca nu mai puteam imi venea din ce in ce mai rau sa vomit, dupa accea pe la 22:45 nu am mai putu rezista si am inceput sa vomit, problema mea este dupa aceea zi urmatoarele cand mancam ceva aveam iar stari de voma dar nu foarte mari, nu stiu ce sa am apendicita nn.as crede sa am pentru ca ma durea picioru' etc. tin sa mentionez de cand sunt la liceu mananc de la un fast-food hamburger pe fiecare zi pune de toate in el, si ma gandeam daca este din cauza asta. Astept raspunsul vostru happy Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SherryXoX a răspuns:

Sigur e din cauza hamburger-ului. Dar poti merge la un doctor decat sa intrebi aici, ca sa primesti un raspuns sigur

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fast foodul e explozie iminenta pentru organism, eu de la o pastila am vomitat de 4 ori azi un cosmar teribil

| Peridava a răspuns:

Stai asa o saptamana si in loc sa mergi la medic, ne intrebi pe noi. De unde sa stim daca porcaria aia de hamburger e cauza sau altceva? Pomenesti de apendicita. Asta daca nu e tratata urgent, faci peritonita si... nu mai existi pe TPU.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Peridava):

M-am dus la medic, si mi-a zis ca am dificit de bila adica stomacu' dat peste cap asa mi-a zis, sa nu mai mananc porcari ex: chipsuri, cola etc.

| Peridava a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Ai scapat usor. Dar, nu mai minca toate porcariile. Si nici bauturi acidulate.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Peridava):

Daa, asta mi-a spus si doctorul, mi-a dat 1 sirop dar, azi am fost prost am baut nitel sifon am mancat 1 chips si 1 bucatica de ciocolata sad nu ma pot abtine de cand mancam din astea chipsuri etc e ca un drog pentru mine cum s-ar zice... si azi mi-a venit iar putinica greata

| Peridava a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Ciocolata nu e rea, dar in timpul tratamentului cauta sa te abtii. O bucatica nu e mult. Dar in nici un caz bauturi acidulate si chipsuri sau alte chestii cu chimicale aromate. Cind ti-e pofta, prajeste ardei grasi (nu cu mult ulei, doar cit sa nu se prinda in tigaie). Sint aromati, gustosi si sanatosi. Si obisnuieste-te cu apa plata. De "pofta" pune putina zeama de lamiie. Nu mult, nu mereu, sa nu "arzi" stomacul.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Peridava):

Eu acu beau acest sirop metoclopramid se numeste nu stiu daca e antibiotic beau cam 2 mml nu pot mai mult e amar dar cel mai rau e dulcee dabia il beau... eu pe fiecare zi mananc sa zic asa " paine prajita cu pateu" stiu ca suna ciudat dar asta mananc si cu linco. mai mananc si nitica ciorba, dar am auzit ca sa-ti protejesti bila sa bei ceva amar cu m ar fi ceaiu. intrebarea mea este o sa-mi reviu cu bila asta? nu mai vreau sa stau asa cu teama ca daca mananc ceva o sa am greturi... sad

| Peridava a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Nu e antibiotic. Dar bea cit a spus doctorul. Ce daca e amar!
Daca poti renunta la linco. E margarina sintetica, nu-ti face bine. Ori unt, ori untura, dar nu margarina.
Da, pentru bila e bun ceva amar. Ceaiul de anghinare e special pentru bila. Dar e al naibii de amar. Da, o sa-ti revii, dar daca respecti regimul si apoi renunti la mincarurile 1/2 sintetice. Maninca ce face mama acasa.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Peridava):

Eu mai mananc si branza de casa, chestii facute acasa mai beau 1 ceai de tei etc. nu inteleg ceva mi se face pofta de mancare din minute in minute mananc acum 1 ora si mi se face iar pofta peste 2 ore imi "chioraie" burta laughing nu stiu de ce probabil e de la acel sirop, bunica mea mi-a zis ca eliminia tot ce nu mi-a preit la stomac, si mi se face pofta de mancare.

| Peridava a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Poate ca siropul elimina ce nu e bun pentru stomacul tau. Asta e bine. Dar pentru ca ti-e mereu foame, e din cauza ca esti in crestere acum. Organismul are "arderi" puternice. In plus, ca baiat, cred ca esti mereu in miscare. E normal sa-ti fie foame. Nici o problema! Maninca. Insa nu minca lacom, ca haplea. Daca maninci cate putin si mai des, e foarte bine.