| Sava_Alex_1999 a întrebat:

am si eu o problema!
Astazi am fost la doctor si mi-a zis ca am inaltimea de 1.63 si 61 kg. A zis ca sunt putin grasut (am 14 ani) si as vrea sa slabesc, dar nu a zis cum.
Cum as putea slabi?
Nu vreau sa fiu nici 'torturat' deoarece sunt in clasa a 8a si am foarte multe teme, si nu prea am timp sa ies mult pe afara. Maxim 1-2h. Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani poti slabi apucandu-te de un sport, facand minim 1 ora pe zi: alergare, inot, jucat fotbal sau handbal, orice sport care te solicita intens pentru 1 ora/zi.
Ar trebuii sa dai jos vreo 8-10kg!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti perfect, ba chiar ar trebui sa mai pui pe tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti perfect, ba chiar ar trebui sa mai pui pe tine, dar nu sunt impotriva sportului, dar fa-l ca o placere, nu obligatie, este foarte bun pentru dezvoltare

| Sava_Alex_1999 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt perfect, am burta! Si nu imi place, cand ii vad le colegii mei ca poarta hainr mulate pe corp si nu au deloc burta, imi vine sa plang!

| Sava_Alex_1999 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt perfect, colegii mei nu au deloc burta! Mai ales cand ii vad ca poarta haine mulate si nu au burta, imj vine sa plang!

| KlArt a răspuns:

Fals! Dupa 1, 50 metri inaltime, tot ce trece de virgula, trebuie sa fie valoarea greutatii.
1, 50 metri—50 kg;
1, 60 metri—60 kg;
1, 70 metri—70 kg s-a.m.d.

| Georgemtb a răspuns:

Du-te la sala. 2h sunt suficiente pentru un antrenament.

| Jdjsjshdhjkqowidhbxbx a răspuns:

Pai, pentru început:
-nu mai mânca seara
-renunța la prăjeli și dulciuri
(și da, poți mânca vreo 2 felii de pâine neagră dimineața)
-bea multă apa
Eu am fost la un nutriționist acum vreun an, și mi-a dat un regim.Nu l-am ținut prea mult, sunt și leneșă deci se explicasmugO sa-ți dau totuși ce mi-a scris ea.
Deci, dimineața:Un ardei capia, un castravete/roșie, o gogoașa d-aia de mozzarella, 2 felii de pâine neagră, și o cana de ceai de sunătoare(ora 9:30).La prânz mâncam peste pe grătar cu cartofi fierți și ceva salata.(ora 12)La ora 16:00, mâncam 15 migdale.Seara poți bea Kefir sau să ronțăi niste morcovi.E foarte important să mănânci la ore fixe, să bei vreo 2l de apa/zi si sa nu pui sare normală în mancare, ci "pic de sare"(așa se numește)Trebuie să alergi 2 km pe zi, mai greu cu scoala să faci toate astea intr-adevar

| Steeven a răspuns:

Salut,personal iti recoman sa alergi cel putin 1h pe zi, sa mananci din cand in cand o salata(sau chiar putin mai des), si daca mananci foarte mult iti recoman sa te mai abtii, de exemplu sa mai sari peste o masa(Mic-de-jun, pranz, cina)

Sper ca te-am ajutat!

| Steeven a răspuns:

Alearga