| quickly a întrebat:

Am si eu o problema. Consta in faptul ca, de cateva luni eu mi-am facut un obicei prost adica nu pot sa dorm noaptea deloc ma culc numai in zorii zilei. Am mai patit chestiile astea dar vara, acum patesc asa pentru ca nu am ce sa fac (am terminat liceul anul trecut) si nu stiu ce sa mai fac ca sa-mi revin la loc. Pentru ca ma simt aiurea cand ma trezesc dupa amiaza si ma culc la 5-6 dimineata. Ce-as putea face ca sa-mi revin cum eram inainte cand mergeam la scoala macar la 1-2 noaptea sa pot adormi si sa ma trezesc la 10-11 ziua ar fi perfect straight face. A fost cineva care a trecut prin asta? Daca da cum si-a revenit sa-mi spuna si mie, dau FUNDA.

PS: Fara minciuni sa primiti numai funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

E ca si cum ai fi pe alt fus orar acum, asa se poarta organismul tau.
Trebuie sa-l educi iar treptat sa functioneze normal.
Tu acum dormi cit vrei si acolo trebuie miscat ceva. Iti faci somnul de 8-9 ore ziua si e firesc sa nu mai poti dormi pina dimineata. Pune ceasul sa sune la ora 12 sau chiar 11 ( dupa 5 ore de somn) si oricit ai fi tentat, nu te culca la loc. Daca tot stai acasa, o sa picotesti dar nu se intimpla mare lucru daca nu esti valid. Asa iti va veni sigur somn mai devreme de 6, de ex la 3. Pui iar ceasul sa sune peste 5 ore si a doua zi repeti faza. Nu dormi mai mult!
In citeva zile o sa ajungi din cauza oboselii sa te culci pe la 12, maxim 1.
succes!happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apuca-te de munca. Iti promit ca daca te scoli la 5.30 si muncesti macar 16 ore pe zi, nu vei mai avea probleme de somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,eu am aceeasi problema cu somnul deci cel mai bine este sa consulti un medic specialist sau sa incerci sa te culci seara la ora 22.30 maxim si inainte de culcare pentru un somn linistit poti sa bei un ceai de tei si cu siguranta poti sa adormi.trebuie sa iei in serios aceste probleme cu somnul deoarece iti poate afecta sanatatea si nu te mai poti concentra mai ales daca esti la facultate si ai mult de invatat. sper ca ti-a fost de folos raspunsul meuhappy

| quickly explică:

Inteleg ce vrei sa zici Brigaela dar 16 ore de munca nu ti se pare cam mult?laughing)) mai ales ca nici nu am fizic de munca de SANTIER sau ceva gen...

| Brigaela a răspuns (pentru quickly):

Munca nu inseamna numai santier. Poti muci la birou si apoi treaba in casa. la varsta ta cam asa ar trebui sa muncesti, in jur de 15-16 ore pe zi, fiindca ai multa energie si e pacat sa irosesti timpul. La 35 de ani o sa te simti mort de oboseala dupa 14 ore de munca si vei regereta vremea cand puteai munci oricat fara sa te resimti

| quickly explică (pentru Brigaela):

Aveţi dreptate o să ma gândesc serios la asta, că nu o să mai stau aşa degeaba prea mult timp... Aşa o să fac multumesc de sfat!

| kosovoxxx a răspuns:

Mai bine stai nedormit 2 zile si dupa te culci la ora 8 seara apoi mai faci asta de cateva ori si vezi daca merge.SUCCES