| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema cu respirația urat mirositoare, ma spăl pe dinți de doua ori pe zi, dar și limba. Precizez ca nu pot spala decât jumătate de limba, deoarece dacă bag periuța mai adânc îmi vine sa vărs. Știți cumva ceva 'remedii' pentru respirația urat mirositoare? Folosesc și ață dentara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Poti merge la un medic gastroenterolog, posibil ca problema sa provina din stomac daca din punct de vedere stomatologic esti ok

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie (cu un parinte daca esti minor)! Daca zici ca te speli macar de doua ori pe zi si nu ai carii in gura, poate fi de la stomac.

| MadRaven a răspuns:

Dacă ai carii, tratează-le. De asemenea mirosul poate proveni de la o infecție în gât sau ceva asemănător. Și folosește și apă de gură. Nu neapărat Listerine, pe mine nu prea mă lasă să dau atâția bani pe ea laughing eu folosesc una din lidl de la Dentalux parcă, e mult mai ieftină și își face treaba.
Cuișoarele ajută mult. Când făceam teatru profesoara ne spunea să mestecăm zilnic cuișoare pentru combatarea respirației urât mirositoare. La fel poți mesteca si niște pătrunjel, pentru că e germicid și dezodorizant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alta posibila cauza pot fi cariile sau chiar tartrul ( piatra de pe dinti ).

| alex15ccc a răspuns:

Foloseste apa de gura

| CORE55 a răspuns:

Respiratia urat mirositoare vine de obicei, de la resturile ramase in gura. Si bacteriile pot fi un motiv, dar si cariile.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Ai niste bacterii din cauza carora expiratia miroase urat. Poti sa mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere sau poti merge la o farmacie si ceri ceva pentru problema ta