| ÄndrëÿCoolZ a întrebat:

Am si eu o problema! De 2 zile sunt am stari de ameteala, ma simt slabit si obosit! Vineri, am avut sportul si am jucat fotbal, nu am jucat mult, 20 de minute dar am facut efort intens, ma simteam putin ametit dupa dar in 15 min mi-am revenit, sambata nu am avut nimic iar de duminica au inceput starile de ameteala, si cele mentionate mai sus, de la ce sa fie? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Fiind weekendul, banuiesc ca te-ai culcat tirziu, dupa ora 12 noaptea, si atunci e posibil ca organismul sa nu isi poata lua resursele necesare refacerii, si atunci acum resimti, mai ales daca e pe fond de oboseala, adica nici inainte nu ai fost prea odihnit. In cazul efortului fizic intens, poate aparea o usoara ameteala datorita oboselii.
Incearca sa dormi mai bine, sa prinzi mai ales orele de dinainte de 12, si ai grija ce maninci, mai bine zis sa maninci cum trebuie.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mananca mai multe alimente pe baza de complex B! E posibil sa ai o deficienta si sa nu iti dai seama! De altfel, magneziul se consuma mai rapid atunci cand nu dormi sau nu te relaxezi suficient. Daca te mai si superi, mai mult ca sigur iti irosesti mineralele din organism aiurea! Cand faci sport, trebuie sa te asiguri ca ai mancat bine(calitativ, nu cantitativ neaparat)

| Iunimusa a răspuns:

Amm, daca ai ameteli si atunci cand te ridici brusc din pat sau cand faci miscari mult prea bruste, nu sunt medic, dar pot fi simptome de deshidratare, suprasolicitare, prea putin somn... Intelegi tu. Important e sa bei cat mai multa apa pe zi, 2L si sa dormi vreo 9-10 ore pe noapte. Nu e chiar de joaca, ar trebui sa vorbesti cu parintii tai.

| Hulpaci_Ion_1995 a răspuns:

Te sfatuiesc sa bei apa cu zahar gen un pahar de apa si vreo 2 lingurite de zahar si daca nu o sa iti revii du-te la doctor sau la farmacie