| SoareDaniel a întrebat:

am si eu o problema de ani buni, imi tremura mana stanga si nu inteleg de ce, efectiv si daca o tin intinsa fara sa depun absolut niciun efort si nu inteleg care e cauza. Precizez de asemenea ca nu pot ridica aceeasi greutate cum o fac pe mana dreapta, care din fericire nu imi tremura deloc. La cine as putea apela sau ce ar mai fi de facut, eu unul am ajuns la concluzia ca asa am fost facut din nastere! Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trenuratul mainilor poate fi din mai multe motive: de la lipsa de minerale in organism pana la boala Parkinson.
Doar un consult neurologic poate determina cauza, starea si tratamentul, macar pentru ameliorarea simptomelor, chiar daca nu se poate vindeca complet.

| SoareDaniel explică (pentru Bula):

M-am nascut si cu o pareza la piciorul stang, cum am mai zis sunt normal se pare doar pe o parte, cu mana dreapta e totul ok nu imi tremura absolut deloc, nu stiu ce sa mai cred, mersi de raspuns

| Bula a răspuns (pentru SoareDaniel):

In acest caz este si mai mare nevoie de o investigatie neurologica complexa.
Din fericire, avem cateva clinici de specialitate bune si in tara (de exemplu, la Cluj).
Vorbeste cu medicul tau de familie sa-ti faca trimitere!

| JicaContra a răspuns:

"am si eu o problema de ani buni, imi tremura mana stanga"
NOPE, ABSOLUT NU ASTA e problema ta
problema ta e ca ai capul bagat in KUR, total pana sus

SI NU ESTI IN STARE SA TE DUCI LA DOCTOR

cum poti sa pui asa o intrebare?!?
intrebarea ta e o insulta la inteligenta!
CHIAR, MA DOARE MINTEA CAT DE CLAR E CA TREBUIE SA TE DUCI LA DOCTOR!

dar mai ales...
PS, MI SE RUPE IN PAISPE DE CE "NU" POTI SA TE DUCI LA DOCTOR
*************************NUMAI********************* UN DOCTOR POATE SA TE REZOLVE!

PUNCT!

| SoareDaniel explică (pentru JicaContra):

Incearca sa fi calm cand raspunzi la o intrebare, imi cer scuze ca ti-am insultat inteligenta cu intrebarea mea... vezi sa nu ai probleme cu inima

| JicaContra a răspuns (pentru SoareDaniel):

Dude, sunt absolut calm, si nici macar nu am incercat sa te insult

dar intrebarea ta este un kitsch perfect, in acelasi timp ai demonstrat ca ai o problema serioasa SI GRAVA, dar nu esti in stare sa vezi solutia ABSOLUT EVIDENTA SI CATEGORICA, si anume sa mergi la doctor, in schimb intrebi aici, unde in materie de medicina toti sunt amatori amarati... avem cativa IT-sti buni si 1-2 buni in legislatie, insa cand e vorba de medicina toti, TOTI, ABSOLUT TO[N]TI SUNT AMATORI
A M A R A T I

| SoareDaniel explică (pentru JicaContra):

Bine, vezi ca ai treaba poate te retin de la citit intrebari tampite pe TPU, o seara linistita iti doresc

| Justme79 a răspuns (pentru JicaContra):

Bună era mult mai ok daca nu răspundeai deloc si treceai peste

| JicaContra a răspuns (pentru Justme79):

What's the FUN in that?
sper sa te vad la stirile PorcTV cu
"putea sa se trateze dar nu s-a dus la doctor"

iti urez o moarte fericita! big grin

| Justme79 a răspuns (pentru JicaContra):

La fel îți îți urez și eu ba mai mult ceea ce dorești tu la alți să primești înzecit laughing) soo le't be hapy no matter what other say

| JicaContra a răspuns (pentru Justme79):

Lal, te comporti ca si cum eu as fi gresit cu ceva, si nu tu
asa ca poti sa iti spui orice te face sa dormi bine noaptea draga!

| Justme79 a răspuns (pentru JicaContra):

În primul rând eu nu te am jignit și nici măcar nu am spus ceva deplasat referitor la tine tu ești cel care mi-a urat să am o moarte fericităhappy iar eu ți am urat la fel deci suntem chit have a nice day

| JicaContra a răspuns (pentru Justme79):

Dupa ce ai o problema grava si nu te duci la doctor nu ma mir ca nu esti capabila sa intelegi concepte ca ironie sau katerinka tongue

| Justme79 a răspuns (pentru JicaContra):

Cred că ai înțeles greșit nu sunt eu cea care trebuie să meargă la doctor laughing) eu am răspuns doar la întrebare... după aceea am văzut msj tău și mi sa părut puțin deplasat nimic mai mult iar la faza cu caterinca șamd nu sunt în măsură să îmi dau seama când anume cineva doar face o glumă și nimic mai mult din msj tău a reieșit cu totul altceva așa că nimeni nu este de vina in fine numai contează...

| SoareDaniel explică (pentru Justme79):

Va scutesc eu de cearta, intrebarea va fi stearsa, un weekend placut iti doresc

| Justme79 a răspuns (pentru SoareDaniel):

Buna mulțumesc frumos la fel îți doresc happy

| JicaContra a răspuns (pentru Justme79):

Lal, DAP AM GRESIT
nu imi e rusine sa recunosc, cand gresesc
si chiar nu ma uit asa de atent la nume, se pare ca de acum incolo, ca invatatura de minte, trebuie sa verfic, cui ii raspund

scuze SINCERE si sper ca nu te-am suparat!winking

| JicaContra a răspuns (pentru SoareDaniel):

Nu a fost nici o cearta, doar o contrazicere si eu am facut putina katerinka, cand e cearta sunt ACID big grin

iar la sfarsit, se pare ca EU AM GRESIT, si nu imi e rusine sa recunosc

... in plus, NU cred ca intrebarea va fi stearsa, e destul de buna! tongue

| Justme79 a răspuns (pentru JicaContra):

Apreciez faptul ca ești cu bun simț în cele din urma nu ești un tip rău cred happy

| SoareDaniel explică (pentru JicaContra):

Ha ha ha esti atat de simpatic incat rad cu gura pana la urechi...

| JicaContra a răspuns (pentru SoareDaniel):

Nu, nu sunt un tip rau, doar ca imi place sa fac, katerika si aici am ocazia

| oz_1736 a răspuns:

Daca ai pareza inseamna ca ai un neurolog la care ai fișă. Vorbeste cu el ca e tot in categoria lui

| SoareDaniel explică (pentru oz_1736):

De asta am asimilat-o sa zic asa cu piciorul, ma refer la problema, e foarte vizibila si in sala de forta, realmente nu pot ridica la fel cum o fac cu dreapta, orice as face, e foarte deranjat, mai ales pentru un ectomorf ca mine, ce sa mai zic...

| oz_1736 a răspuns (pentru SoareDaniel):

Pot fi nervi afectati de spondiloza sau alte afectiuni pe la coloana, ca de acolo eu zic ca ti se trage

| SoareDaniel explică (pentru oz_1736):

Nu se observa cand merg pe strada, nu stiu cum sa fac sa intelegi mai bine, am tendinta mereu la ala stang sa nu calc prima data pe calcai cand merg, cred ca e ceva legat de ce spui tu, probabil ca s-ar fi putut remedia de tanar.

| Justme79 a răspuns:

Buna părerea mea mergi la un medic pentru că aici nu vei găsi un nici un răspuns concret și în plus sunt oamenii care își bat joc toate cele bune îți doresc

| UnOmdin20000 a răspuns:

Trebuie sa te vada un neurolog. Cu trimitere de la medicul de familie. La privat, fara trimitere, platesti mult.