| SoareDaniel a întrebat:

Salut TPU, am si eu o problema de ani buni, imi tremura mana stanga si nu inteleg de ce, efectiv si daca o tin intinsa fara sa depun absolut niciun efort si nu inteleg care e cauza. Precizez de asemenea ca nu pot ridica aceeasi greutate cum o fac pe mana dreapta, care din fericire nu imi tremura deloc. La cine as putea apela sau ce ar mai fi de facut, eu unul am ajuns la concluzia ca asa am fost facut din nastere! Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trenuratul mainilor poate fi din mai multe motive: de la lipsa de minerale in organism pana la boala Parkinson.
Doar un consult neurologic poate determina cauza, starea si tratamentul, macar pentru ameliorarea simptomelor, chiar daca nu se poate vindeca complet.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru SoareDaniel):

In acest caz este si mai mare nevoie de o investigatie neurologica complexa.
Din fericire, avem cateva clinici de specialitate bune si in tara (de exemplu, la Cluj).
Vorbeste cu medicul tau de familie sa-ti faca trimitere!

| oz_1736 a răspuns:

Daca ai pareza inseamna ca ai un neurolog la care ai fișă. Vorbeste cu el ca e tot in categoria lui

| oz_1736 a răspuns (pentru SoareDaniel):

Pot fi nervi afectati de spondiloza sau alte afectiuni pe la coloana, ca de acolo eu zic ca ti se trage

| Justme79 a răspuns:

Buna părerea mea mergi la un medic pentru că aici nu vei găsi un nici un răspuns concret și în plus sunt oamenii care își bat joc toate cele bune îți doresc

| UnOmdin20000 a răspuns:

Trebuie sa te vada un neurolog. Cu trimitere de la medicul de familie. La privat, fara trimitere, platesti mult.