| xSkrillex a întrebat:

Am si eu o problema, de o vreme colturile unghiilor imi intra in carne si ma doare extrem de tare,mai ales cand sutez la fotbal, cum as putea sa scap de asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Stiu prin ce treci deoarece si eu am avut probleme asemanatoare! Poti sa iti pansezi degetele cu rivanol deoarece rivanolul va vindeca locul dureros si vei putea indeparta colturile fara sa te doara! Daca ai probleme cu taiatul unghiilor poti sa mergi la pedichiura"chiar daca esti baiat"! Multa bafta!

| Sunnyツ a răspuns:

Taie-le!

| Indestructible a răspuns:

Taie-ti unghiile, ce naiba!

| olivikkka a răspuns:

Taie colturile unghiilor

| SimaRobertLucian96 a răspuns:

Salut! Am avut si eu aceeasi problema. In primul rand incearca sa-ti cumperi niste adidasi mai tari in varf, sau puneti ceva in varful adidasului sa te protejeze atunci cand sutezi. Funda?

| squar a răspuns:

Pff... foarte naspa, la tine unghiile se incarneaza si e foarte grav si in special foarte dureros.
Pentru a scapa de unghie incarnata, trebuie sa consulti neaparat un chirurg, pentru ca doar prin smulgerea unghiei incarnate se poate face tratamentul.
Si ca un bonus, trebuie sa te lasi de fotbal, care oricum nu are nici cea mai mica legatura cu unghiile incarnate.
Cand iti tai unghiile, trebuie sa ai grija cat de mult le tai la colturi, pentru ca daca le tai foarte adanc, exista riscul ca unghia sa se incarneze, ceea ce ai patit tu.
Nu neglija o problema de sanatate, pentru ca ea duce cel mai adesea la complicatii din cele mai variate si dureroase.

Sanatate!